Poplony powinniśmy wysiewać w puste miejsca, na których później, jesienią lub wiosną, będziemy sadzić drzewka owocowe. Przy starszych drzewach można wysiać poplony bezpośrednio pod nimi. Gdy drzewa rosną w rzędzie, należy wysiewać poplony w całym pasie wzdłuż rzędów. Gdy mamy pojedynczo rosnące drzewa, wtedy nasiona roślin poplonowych wysiewa się koliście wokół pnia.

Poplony zazwyczaj wysiewa się po wcześniej uprawianych roślinach głównych, zwykle po uprzednio zebranych warzywach. Jednak w przypadku roślin sadowniczych możemy w połowie lata wysiać rośliny korzystnie wpływające na podłoże. Z roślin, które nadają się na poplony, bardzo dobra jest gorczyca, peluszka, a także łubiny. Wszystkie te rośliny działają korzystnie na glebę, ponieważ wzbogacają ją w cenną materię organiczną.

Szczególnie ważne jest to wtedy, gdy w naszym ogrodzie mamy słabą i piaszczystą glebę. Wysiane późnym latem poplony zdążą do jesieni urosnąć, aby można je było później ściąć i płytko przekopać. Poplon wysiany wiosną konkurowałby z drzewami owocowymi o azot, w efekcie czego drzewa słabiej by rosły.

Natomiast w drugiej połowie lata rośliny wyciągną z gleby azot pozostały po wiosennym nawożeniu. Jest to korzystne dla drzew, ponieważ zbyt dużo azotu w glebie mogłoby nadmiernie przedłużyć ich wzrost. Zielone gałązki, które nie zdążą zdrewnieć do zimy, na pewno przemarzłyby podczas zimowych mrozów.

Przemyślane ogławianie drzew

Po poplonie w ziemi pozostaną ich korzenie, które w trakcie zimy będą się rozkładały. Wiosną korzenie drzew od razu będą korzystały ze składników, które pozostały w glebie. Niektóre rośliny oddziałują na drzewa jeszcze w inny sposób. Warto wiedzieć, że aksamitka Tagetes ma cenne właściwości, a mianowicie „wyłapuje” szkodliwe nicienie z gleby. Po wysianiu tych roślin w obrębie drzew liczebność szkodliwych organizmów znacznie spada.