Mój ogród pielęgnuję od piętnastu lat. Od czterech lat jestem na emeryturze i z radością spędzam w nim wolny czas.
Ponieważ mieszkam przy ruchliwej drodze, tuż przy płocie posadziłam tuje kuliste. Tworzą gęsty parawan chroniący posesję przed kurzem i uciążliwym hałasem. Najkorzystniej jest posadzić te iglaste krzewy w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym. Trzeba o nie dobrze zadbać, bowiem silne wiatry, jak też nieregularne podlewanie doprowadzają do usychania i brązowienia pędów. Wówczas tuje nie wyglądają zbyt dekoracyjnie. Moje są zielone i gęste.
Oprócz bujnie rosnących iglaków, każdego przychodzącego gościa już od furtki witają moje ukochane kwiaty. Późną wiosną są to najczęściej kolorowe irysy. Ich wcześniejsze odmiany cieszą oczy już pod koniec maja, a inne otwierają płatki dopiero w czerwcu. Wówczas dołączają do nich goździki brodate. Te nieco zapomniane rośliny kwitną od czerwca do sierpnia. Drobne i wytrzymałe, dobrze rosną na glebach piaszczystych i gliniastych, zasilonych dużą ilością próchnicy. Podczas upalnego lata trzeba je porządnie nawadniać. Wspaniale sprawdzają się na słonecznych i półcienistych rabatach.
Przy samych schodach domu pysznią się w donicach wielobarwne pelargonie. W ich towarzystwie bardzo dobrze czują się żurawka i fuksje.
Zacieniony fragment ogródka zdobią dość wymagające różaneczniki i azalie. Obok nich posadziłam także funkie, żurawki, trzmieliny i rojniki. Razem tworzą zgrane sąsiedztwo. Za obwódki rabat służą kamienie oraz fragmenty starych drzew.
Latem królują u mnie złociste słoneczniki, eleganckie, wyniosłe lilie, barwne rudbekie i wabiące motyle dwukolorowe jeżówki. Nie mogło też zabraknąć malw
i cudownie pachnących floksów. Dzięki tym wszystkim kwiatom ogród wygląda naprawdę bajkowo.
Jadwiga Klimczuk
![]() |
MAPKĘ działki przygotowała Jadwiga Klimczuk z Raciborza. |
1 – clematis
2 – piwonia
3 – tuje
4 – rabata kwiatowa
5 – wawrzynek wilczełyko
6 – forsycja
7 – sumak octowiec
8 – świerk
9 – jałowiec
10 – daglezja
11 – rododendron
12 – azalia
13 – funkie
14 – róża
15 – hortensje
16 – tawułka
17 – bukszpan
18 – cyprysik
19 – świerk karłowy
20 – żurawka
21 – ciemierniki
22 – parzydło leśne
23 – pięciornik
24 – trzemielina
25 – dereń biały
26 – krzewuszka
27 – pigwowiec
28 – brzoskwinia
29 – lilak
30 – złotokap
31 – lawenda
32 – irga
33 – berberys
34 – wierzba
35 – dereń jadalny
36 – maliny
37 – śliwa
38 – grusza
39 – orzech
40 – czarny bez
41 – jabłoń
42 – porzeczki
43 – wiciokrzew
44 – melisa
45 – mięta
46 – magnolia
47 – pojemnik na deszczówkę
48 – taras
Komentarze