Kwiaty pochłaniające wilgoć - może brzmieć nieco dziwnie. Jednak takie rośliny istnieją i skutecznie pomagają w pozbywaniu się wilgoci z naszych mieszkań. Nawet jeśli samo mieszkanie nie stwarza takiego problemu, to jednak łazienka i kuchnia są takimi miejscami, w których nadmierna wilgoć może występować. Zatem obok wentylacji warto poustawiać rośliny, które również tę wilgoć będą wchłaniać. Oprócz praktycznych zalet mogą one upiększyć każde pomieszczenie, bez względu na styl, w jakim jest urządzone. Sprawdź jakie rośliny pochłaniające wilgoć w domu nadają się również do kuchni i łazienki, także tych bez okna.

Żywe kwiaty pochłaniające wilgoć - TOP7

Coraz więcej z nas boryka się z problemem nadmiernej wilgoci w mieszkaniu. Można sobie z tym radzić na różne sposoby, ale zawsze warto wspomagać się naturą. Kwiatów pochłaniających wilgoć jest sporo i każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Ich pielęgnacja najczęściej ogranicza się do zapewnienia odpowiedniego podłoża, które można kupić gotowe oraz do zastosowania co jakiś czas specjalistycznego nawozu. Umieszczając roślinę w ozdobnej doniczce harmonizującej z wystrojem, dodajemy niezwykłego uroku łazience, kuchni lub salonowi. Należy też pamiętać, że te rośliny oprócz pochłaniania wilgoci oczyszczają powietrze, a nawet jonizują je. Można więc śmiało powiedzieć, że to idealne połączenie praktyczności z elegancją. Poniżej podsumowanie naszych TOP7 roślin do łazienki lub kuchni, które rozwiążą problemy z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach.

  1. Oplątwa
  2. Zielistka
  3. Chamedora wytworna
  4. Skrzydłokwiat
  5. Bluszcz pospolity
  6. Paproć
  7. Sansewieria

Kwiaty do łazienki: wiszące, ozdobne i pochłaniające wilgoć

Oplątwa

Oryginalna, egzotyczna roślina, pochodząca z tropikalnych i pustynnych terenów Ameryki Południowej i Środkowej. Oplątwy spotykane są także w niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych. W naturze rośną na kamieniach, konarach drzew, wczepiając się w nie swoimi korzonkami. Ich kwiaty pięknie pachną, a niektóre z nich w naturze są ulubione przez kolibry. Kwiaty do łazienki wiszące i mało wymagające? Oplątwa jest jednym z nich.
Ponieważ oplątwa nie potrzebuje podłoża, można ją hodować w ozdobnych, ażurowych koszyczkach, zawieszonych w dowolnym miejscu. Ważne, aby miała dostęp do światła i odpowiednią wilgotność. Tym samym jest doskonałą rośliną do łazienki, ale takiej, która posiada okno.
Pielęgnacja oplątwy nie jest ani czasochłonna, ani skomplikowana. Wystarczy ją spryskiwać przynajmniej raz w tygodniu, a raz na miesiąc zanurzyć w wodzie na kilkadziesiąt minut. Po tym czasie wyjąć, pozwolić jej obeschnąć i wstawić na jej właściwe miejsce.


iStock

Zielistka

Długowieczna roślina, niewymagająca i pochłaniająca wilgoć z pomieszczeń. Można śmiało powiedzieć, że jest to roślina do zadań specjalnych, gdyż oczyszcza powietrze z takich toksyn jak formaldehyd, tlenek węgla, aceton, ksylen, metale ciężkie, amoniak. Neutralizuje niekorzystne promieniowanie elektromagnetyczne, a także bakterie. Posiada wąskie i długie liście rosnące w kępkach. Zielistka najlepiej prezentuje się w powieszonej na ścianie doniczce, gdyż wtedy widać urok jej prostych zwisających liści.

Ozdobne i eleganckie kwiaty pochłaniające wilgoć - nie tylko do łazienki

Chamedora wytworna, czyli palma koralowa

W naturalnym środowisku występuje w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej, co już sugeruje, że lubi wilgotne powietrze. Chamedora wytworna rośnie dość wolno, więc nie trzeba jej co roku przesadzać, ale dopiero wtedy, gdy doniczka jest już zbyt ciasna. Wygląda bardzo elegancko, więc staje się nie tylko pożyteczna, ale i zdobi pomieszczenie. Chamedora nie lubi zbyt mokrej ziemi, więc podlewa się ją rzadko miękką wodą o temperaturze pokojowej.

Skrzydłokwiat

Jego błyszczące, ciemnozielone liście, mogą być uroczą ozdobą każdej łazienki. Odpowiednio zadbany rośnie kępami i potrafi nawet cały rok kwitnąć. Kolbiasty, kremowy kwiatostan otoczony jajowatą pochewką koloru białego, która zaczyna robić się zielona w momencie przekwitnięcia kwiatu. Skrzydłokwiat lubi pomieszczenia cieniste i wilgotne, ale wiosną warto jest przestawić go w bardziej nasłonecznione miejsce. Ma właściwości oczyszczające powietrze z toksyn oraz doskonale pochłania wilgoć. Skrzydłokwiat pięknie prezentuje się w jasnej doniczce ustawionej na podstawce wypełnionej białymi kamykami. To ciekawy pomysł na zaaranżowanie oryginalnej dekoracji do naszej łazienki.


iStock

Kwiaty pochłaniające wilgoć - do łazienki bez okna

Większość nowych łazienek w blokach niestety nie posiada okna. Tym samym są jeszcze bardziej narażone na zbyt duże zawilgocenie. Zapewne niektórzy nawet nie zastanawiali się, czy w ogóle istnieją jakieś żywe kwiaty pochłaniające wilgoć do łazienki bez okna. Na szczęście jest ich sporo i mogą być z jednej strony pomocne przy usuwaniu wilgoci, a z drugiej stanowić ozdobę łazienki. Poznaj kwiaty, które pochłaniają wilgoć w łazience bez okna.

Bluszcz pospolity

Jedna z najpopularniejszych roślin od lat, jednak nie wszyscy wiedzą, że bluszcz doskonale pochłania wilgoć. Niewymagający, cały czas zielony, który rocznie potrafi urosnąć około 40 cm. Doskonale pochłania wilgoć z powietrza, ale należy dbać o to, żeby jego podłoże było zawsze wilgotne. Bluszcz nie wymaga nasłonecznienia, a wręcz dobrze czuje się w ciemnych pomieszczeniach. Warto wspomnieć, że bluszcz ma również zdolności neutralizowania zapachów, pochłaniania zarodników pleśni i grzybów, a także formaldehydów. Dobrze czuje się zawieszony blisko sufitu i właśnie stamtąd wychwytuje maksimum wilgoci.


iStock

Paproć

Paproć również lubuje się w ciemnych i wilgotnych pomieszczeniach. Stanowiska nasłonecznione nie są wręcz dla niej wskazane. Ma właściwości neutralizujące nie tylko toksyny, ale i nadmierne promieniowanie, jakie emitują telewizory czy komputery. Jeśli jednak w pomieszczeniu, w którym się znajduje, jest wyjątkowo mocno zanieczyszczone powietrze, to paprotka żółknie i marnieje, co może być cenną wskazówką. Dla paproci najodpowiedniejsza temperatura to zakres między 13, a 21 stopni Celsjusza. Lubi wilgotne podłoże: nieprzesuszone ani nieprzelane. Podlewać należy ją wodą miękką, bezwapniową, najlepiej o temperaturze pokojowej. Raz na dwa tygodnie warto ją zasilić odpowiednią dawką nawozu do paproci, zimą wystarczy raz w miesiącu.


iStock

Sansewieria

Nazywana żelazną rośliną potrafi znieść niełatwe warunki. Lubi ciemne i wilgotne pomieszczenia, nie wymaga częstego podlewania. Wystarczy robić to w momencie, kiedy ziemia jest już przesuszona. Warto ją raz w miesiącu zasilić nawozem. Rośnie wolno, więc nie ma konieczności częstego przesadzania. Najwłaściwsze podłoża i nawozy to te dla kaktusów. Sansewieria może oryginalnie i elegancko ozdobić duży blat z umywalką.