Egzotyczne drzewko kawowca kojarzy się nam z ciepłym klimatem Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej. Pijąc aromatyczną kawę, możemy jednocześnie podziwiać nasze własne drzewko kawowca. Także w naszym klimacie, zapewniając mu odpowiednie warunki, możemy doczekać się własnych owoców. Kawa z własnego drzewka? To wcale nie jest takie trudne, jak myślisz.

Kawa w doniczce – gdzie kupić roślinę i ile kosztuje

Kawowiec, czyli drzewko kawowe, można kupić w sklepach ogrodniczych, a często nawet w marketach. Najczęściej spotkać można kawę arabską, łac. Coffea arabica. Dostępne są mniejsze i większe drzewka, a ich cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Warto jednak pokusić się o samodzielne wyhodowanie kawy od nasionka. Paczka nasion to koszt kilku złotych, do tego należy doliczyć nieco cierpliwości i trochę pielęgnacji. Po 3-4 latach kawowiec powinien zacząć kwitnąć, ale kwiaty będzie trzeba ręcznie zapylić, aby zaowocowały. (Odpowiednie preparaty można kupić w sklepach ogrodniczych). Po 8-10 miesiącach można już zbierać owoce, a stąd już prosta droga do kawy z własnego drzewa kawowego. Na początek ziarenka należy wyjąć z owoców, oczyścić, wysuszyć, następnie uprażyć na suchej patelni. Można również rozłożyć je na blasze i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni Celsjusza na 15 minut. Po wystudzeniu ziarna zmielić i już są gotowe do zaparzenia. Smak takiej kawy będzie niepowtarzalny.

Kawa w doniczce - pielęgnacja kawowca

Kawa w doniczce lubi miejsca nasłonecznione, jednak nie w pełnym słońcu, gdyż może to spowodować żółknięcie, a czasem nawet lekkie przypalenie liści. I jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twoja kawa w doniczce żółknie lub brązowieje, to właśnie nadmierne słońce może być jednym z winowajców. Kawowiec nie przepada za przeciągami, więc nie należy stawiać go blisko okna - nie polubi się z ostrym słońcem, ani z podmuchem wiatru wpadającym przez okno. Warto kawie zapewnić lekką ziemię, żyzną i lekko kwaśną. Można ją kupić w sklepie, a jest ona najczęściej oznaczona jako podłoże do cytrusów. Dobrze jest przycinać drzewko, choć nie jest to konieczne, ale przycinanie pozwoli kształtować je w zgrabną formę.

Kawa w doniczce lubi częste, ale umiarkowane podlewanie. Zasada jest prosta: wilgotno, ale nie mokro. Błyszczące liście dobrze jest co jakiś czas zraszać wodą i oczyszczać z kurzu miękką ściereczką. Latem warto zapewnić temperaturę 20-25 stopni Celsjusza. Natomiast zimą pozwolić kawie przezimować w nieco niższej, najlepiej oscylującej w okolicach 16 stopni Celsjusza, ograniczając jednocześnie podlewanie. Od wiosny do końca lata trzeba kawowca nawozić mniej więcej co 3 tygodnie

Kawa w doniczce - choroby

Mimo, że uprawa nie jest jakoś szczególnie skomplikowana, to zdarza się, że drzewko marnieje.

  • Kawa w doniczce żółknie albo ma brązowe liście. Można temu jednak zaradzić, znając podstawowe zasady uprawy.

Żółknięcie liści może być spowodowane zbyt małą doniczką, warto więc na wiosnę przesadzić kawowiec do nieco większej. Brązowe liście kawowca to z kolei może być skutek wystawiania go na bezpośrednie działanie ostrego słońca.
Rdza kawowa to jedno ze schorzeń zagrażających kawie. Jest to grzyb atakujący liście, które wtedy są pokryte pomarańczowym nalotem. Niestety, powoduje usychanie całej rośliny.

  • Drugim zagrożeniem są czerwce, które żerują na wielu roślinach doniczkowych: tarczniki, wełnowce, miseczniki.

Usuwa się je z liści przy pomocy niezbyt miękkiej szczoteczki, a miejsca po nich przeciera się roztworem szarego mydła. Można również zastosować gotowe preparaty kupione w specjalistycznym sklepie.

Uprawa kawy w doniczce nie jest trudna

Kawa w doniczce nie jest bardziej podatna na choroby jak inne domowe rośliny. Spryskując ją regularnie wodą i przecierając liście, oczyszczamy je z ewentualnych pasożytów, zanim zrobią większe szkody. To także doskonały sposób na kontrolowanie stanu zdrowotnego rośliny. Nie trzeba być szczególnym znawcą roślin, wystarczy podchodzić do nich z sercem. Znając proste zasady i przestrzegając ich, kawa w doniczce będzie cieszyć oczy, a może i podniebienie.