Okazałe kwiatostany, orzeźwiający zapach i bardzo długi okres kwitnienia – nic dziwnego, że kłosowce są coraz popularniejsze w przydomowych ogrodach. To jeszcze nie koniec zalet tych niezwykłych bylin! Ich jadalne kwiaty i liście mogą być ciekawym dodatkiem do potraw, ponadto zapachem przyciągają liczne pożyteczne owady. Pochodzący z płd.-wsch. Azji kłosowiec anyżowy Agastache rugosa zgodnie z nazwą łączy w sobie woń anyżu i mięty. W Korei jest ceniony jako przyprawa do naleśników i gulaszu, z jego liści przygotowuje się też doskonałą herbatę.

Nieco inaczej pachnie jego północnoamerykański kuzyn, kłosowiec fenkułowy Agastache foeniculum, roztaczający intensywny aromat fenkułu. Jako zioło znajduje wszechstronne zastosowanie w kuchni – jest doskonałą przyprawą na przykład do gulaszu rybnego lub sałatek. Zgodnie z nazwą, ojczyzną kłosowca meksykańskiego Agastache mexicana jest Meksyk. Orzeźwiający, cytrusowy smak i zapach czynią go idealnym dodatkiem do zimnych napojów.

Szkółki oferują szeroki asortyment tych bylin. Znajdziemy na przykład odmiany kłosowca meksykańskiego, takie jak ‘Sangria’, odporniejsze na mróz niż ich dziko rosnący krewniacy! Kłosowce są całkiem łatwe w uprawie i mało podatne na choroby, atakuje je tylko pleśń.

Większość odmian jest mrozoodporna, pamiętajmy jednak, że tym lepiej zniosą zimowe chłody, im suchsze jest ich stanowisko. Nie tolerują stojącej wody, mogą też nie przetrwać wilgotnych zim. Jednak poza tym są prawie niezawodne, nie poradzą sobie tylko z długotrwałą wilgotną pogodą, niekiedy problemem mogą być też ślimaki. Sadzimy je na słonecznych, przepuszczalnych stanowiskach.

Możemy otrzymać je również z siewu – musi być on gęsty, bo nasiona słabo kiełkują. Jeśli nie zamierzamy zbierać nasion, przekwitające kwiatostany możemy ściąć. Wiąże się to jednak z rezygnacją z ich majestatycznej sylwetki, zdobiącej ogród też zimą. Latem kłosowce są wspaniałymi towarzyszami monard, jeżówek, płomyków.  

 

Kłosowiec - sylwetka

Nazwa botaniczna: Agastache; 

Wysokość: 40-160 cm, zależnie od odmiany;

Okres kwitnienia: czerwiec-wrzesień;

Stanowisko: słoneczne i przepuszczalne;

Mrozoodporność: tylko kłosowiec meksykański wymaga zimowania w jasnym pomieszczeniu i temperaturze 10-15°C;

Choroby i szkodniki: przy wilgotnej pogodzie bywa atakowany przez ślimaki i porażany przez pleśń.

 

Kwiaty w kostkach lodu

Zamrożone w kostkach lodu kwiaty kłosowca meksykańskiego staną się ozdobnym i smacznym dodatkiem w sam raz do zimnych koktajli, lemoniady czy drinków. Ze względu na intensywny cytrusowy smak oraz zapach, gatunek ten bywa nazywany kłosowcem cytrynowym lub limonkowym. Jego aromatyczne kwiaty i liście możemy także ususzyć i przygotować z nich przepyszną herbatę. Kłosowiec anyżowy ‘Alabaster‘ stosowany jest do inhalacji i kąpieli leczniczych.Napar z kwiatów tej rośliny koi skołotane nerwy i dobroczynnie wpływa na jakość snu. Kwiaty są dobrym dodatkiem do ciast.