Soczyście zielona i starannie zadbana murawa wokół domu tworzy piękne otoczenie, w którym przyjemnie się odpoczywa. Żeby jednak móc cieszyć się takim widokiem, trzeba poświęcić czas na prace ogrodnicze. Kiedy siać trawę, by rosła ona zgodnie z oczekiwaniami? O czym należy pamiętać, zabierając się do tego procesu? Sprawdź nasze porady.

 

Dlaczego dla wielu specjalistów wiosna to najlepszy okres, by siać trawę w ogrodzie? Pojawiają się już sprzyjające temperatury, a po zimowych opadach śniegu i deszczu podłoże jest idealnie wilgotne. Co więcej, wciąż pojawiają się opady, a upały i susze jeszcze nie. Dzięki temu nie będziesz musiał regularnie i intensywnie nawadniać powstającego trawnika.

 

Sianie trawy krok po kroku

Podsumujmy najważniejsze dotychczasowe informacje:

  • możesz siać od wiosny do jesieni;
  • wybieraj przełom kwietnia/maja lub września/października, kiedy podłoże jest wilgotne, a upały i mrozy nie straszą;
  • można sadzić murawę w lecie, ale lepiej tego unikać, bo gleba jest przesuszona, co utrudnia uprawę i wymaga olbrzymiej pracy nawadniającej.

Czym jest zgorzel traw?

Zgorzel fuzaryjna traw to choroba wywoływana przez rodzaj grzybów z rodziny gruzełkowatych – Fusarium spp. Występowaniu choroby sprzyjają okresy po długotrwałych deszczach i nadmiernym podlewaniu trawników w miesiącach ciepłych. Dodatkowo, rozwój tych patogenów glebowych ułatwia przenawożenie azotem. W rezultacie, korzenie porażonych traw gniją i zamierają. Zamierają również naziemne części roślin co można obserwować w postaci smugowych, okrągłych lub pierścieniowych plam.

                                                                                                                               - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Wiesz już, kiedy można siać trawę, czas dowiedzieć się, jak przygotować się do tego procesu. Najpierw zadbaj o właściwe podłoże. W pierwszej kolejności usuń chwasty, dobrze przekop ziemię i pozbądź się wszelkich kamyków i patyków

Kolejnym krokiem będzie stworzenie odpowiedniej gleby. Jeśli wyróżnia ją nadmierna kwaśność, powinieneś wzbogacić ją jedynie o wapń. W przypadku gliniastej i twardej ziemi dobrze zrobi jej rozluźnienie i użyźnienie, dlatego idealnie, gdy dodasz do niej piasku zmieszanego z kompostem. Z kolei zbyt piaszczyste warunki wymagają zastosowania nawozów organicznych oraz wzbogacenia ich ziemią uprawną. 

Kiedy siejemy trawę, musimy pamiętać o tym, że będzie ona wyglądała tak, jak teren, którym dysponujemy, dlatego zadbaj o jego wyrównanie. Dobrze rozdrobnij też ziemię, by pozbyć się dużych grud. Miej też świadomość, że murawa nie lubi twardego podłoża, ale też grząskiego. Nie powinieneś zatem zostawić zbyt miękkiej ziemi. Jeśli taka jest, przeprowadź wałowanie. Pamiętaj jednak by nie przesadzić, nie chodzi o uzyskanie klepiska, a jedynie delikatne utwardzenie gruntu. Teraz możesz przejść do umieszczania w glebie nasion. Najlepiej, jeśli użyjesz siewnika. Wysiewaj na krzyż, by uniknąć pozostawienia pustych miejsc.

Na koniec dzielimy się kilkoma praktycznymi radami:

  • unikaj siania w wietrzny dzień, by nie stracić nasion;
  • podłoże powinno być wilgotne, ale nie błotniste, nie zabieraj się zatem do pracy bezpośrednio po ulewnych deszczach;
  • zmieszaj nasiona z piaskiem.

Kiedy najlepiej siać trawę – wiosną czy jesienią?

Tak jak to pytanie od zawsze dręczy właścicieli mniejszych i większych ogrodów, którzy marzą o pięknym trawniku, tak odpowiedź od zawsze nie budzi entuzjazmu. Otóż trawę można siać przez cały sezon wegetacyjny, od wiosny do jesieni (kwiecień-październik).

Siew wiosenny (kwiecień-maj) sprzyja kiełkowaniu nasion ze względu na optymalną wilgotność podłoża i ciepło. Trawa ma czas aby skiełkować, ukorzenić się i dobrze rozrosnąć przed letnimi upałami i pierwszą zimą. Jednakże nadmiar wilgoci w początkowym okresie może powodować gnicie i pleśnienie nasion.

Przy siewie letnim (chyba najrzadziej rekomendowanym) należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Trawa, zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu jest bardzo wrażliwa na niedobory wody i źle znosi upały. Efektywność tego siewu jest najmniejsza.

Siew jesienny (wrzesień-październik) to czas kiedy jeszcze jest ciepło, ale nie ma już upałów, a do pierwszych mrozów zostało wystarczająco dużo czasu aby trawa zdążyła się dobrze ukorzenić i rozrosnąć. Przy zbyt późnym siewie jesiennym trzeba jednak liczyć się z miejscowym przemarzaniem i wypadaniem darni.

W czym zatem tkwi sekret? W odpowiednim przygotowaniu podłoża pod trawnik i właściwym siewie, ale to już temat na kolejną poradę.

                                                                                                                                      - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz