Wraz z nadchodzącą jesienią zwiększa się niebezpieczeństwo przymrozków, gdy temperatura spada poniżej 0˚C, ale nie niżej niż -5˚C. Wiele roślin tarasowo-balkonowych może zostać poważnie uszkodzonych już przy niewielkich temperaturach ujemnych, dlatego jeszcze przed nocnymi przymrozkami powinny trafić do pomieszczeń. Jako pierwsze należy w ten sposób zabezpieczyć wrażliwe bugenwille, bananowce, szczególnie z rodzaju Ensete, hibiskus różę chińską, brugmansję, koralodrzewy Erythrina, lantany oraz mandewille.

Lekkie przymrozki zniosą natomiast klonik Abutilon, kassja, gatunki cytrusowe, kuflik Callistemon, agapant, oleander i psianka Rantonetta Lycianthes rantonetti. Można je przenosić do pomieszczeń po wystąpieniu pierwszego przymrozku. Najodporniejsze na przymrozki są figi, wawrzyn szlachetny Laurus nobilis, oliwka, granat i aukuba. Rośliny tych rodzajów można najdłużej zatrzymać na tarasie. Dokładne określenie terminu przenoszenia roślin do chronionych pomieszczeń jest jednak trudne, zależy on bowiem nie tylko od gatunku czy rodzaju.

Wpływ na nie mają m.in. stanowisko i warunki uprawy. W miejscu osłoniętym jest cieplej, dlatego rośliny w nim rosnące można zostawić nieco dłużej. Bardzo znaczącym czynnikiem jest nawożenie w czasie sezonu – rośliny intensywnie zasilane są bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż zasilane słabiej, zwłaszcza nawozami o obniżonym udziale azotu – taki nawóz pozwala roślinom stopniowo przygotować się do zimy.