Cięcie żywopłotów

W czerwcu przycinamy żywopłoty. Na ten zabieg wybieramy raczej pochmurne, chłodniejsze dni. Podczas cięcia zwracamy uwagę na kształt żywopłotu – najkorzystniejsza jest forma trapezu, tzn. podstawa powinna być o kilka centymetrów szersza niż górna płaszczyzna. Najpierw obcinamy boki, a potem szczyt. Po cięciu nawozimy i podlewamy żywopłot.

Siejemy rośliny dwuletnie

Teraz jest najodpowiedniejszy czas na wysiewanie roślin dwuletnich: niezapominajek, bratków, stokrotek, malw, naparstnic i dzwonków ogrodowych. Trzy ostatnie gatunki można wysiewać na rozsadnik lub miejsce stałe, natomiast pozostałe gatunki wysiewa się do skrzynek. Siewy trzeba regularnie, delikatnie podlewać i osłaniać przed bezpośrednim słońcem. Po 3 tygodniach siewki należy przepikować.

 

Rozmnażamy krzewy

Wszystkie krzewy charakteryzujące się giętkimi pędami, np. powojniki i pigwowce japońskie, możemy teraz rozmnożyć poprzez odkłady poziome. Możemy również pobrać sadzonki wierzchołkowe z krzewów liściastych zrzucających liście na zimę.

 

Pamiętamy o zabiegach pielęgnacyjnych

Czerwiec to okres bardzo intensywnego wzrostu roślin. Pamiętajmy więc o nawożeniu i podlewaniu bylin, krzewów i roślin jednorocznych rosnących zarówno w gruncie, jak i w skrzynkach czy donicach. Podczas podlewania nie zapominamy o zasadzie: lepiej rzadziej, ale obficiej, aby woda dotarła głęboko do całego systemu korzeniowego.

Takie podlewanie zapewni nie tylko dostawę wody, ale też prawidłowy rozwój korzeni. Rośliny w skrzynkach i donicach podlewamy codziennie, a nawozimy na ogół co tydzień. Rabaty bylinowe systematycznie odchwaszczamy, jednocześnie spulchniając grunt.

Pielęgnujemy trawnik

O tej porze roku trawa rośnie szybko. Trzeba ją więc regularnie, co tydzień, kosić. Podczas upałów trawę kosimy nieco wyżej i obficie podlewamy raz na 3 dni. Po skoszeniu warto trawnik ponownie zasilić.

Dbamy o roślinach balkonowych

Rośliny jednoroczne rosnące w skrzynkach i donicach podlewamy codziennie, najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem. Podczas upałów możemy je podlewać nawet dwa razy dziennie, sprawdzając najpierw, czy ten drugi raz jest rzeczywiście konieczny. Raz w tygodniu rośliny balkonowe zasilamy nawozem dla roślin kwitnących, najlepiej przeznaczonym dla konkretnej grupy roślin.

Sprawdzajmy, czy na roślinach nie ma szkodników. Często po potrąceniu listków pojawiają się liczne białe muszki. Są to mączliki szklarniowe. W takim przypadku warto rośliny opryskać odpowiednim preparatem. Oprysk trzeba powtórzyć kilkakrotnie w odstępach tygodniowych.