Gnejs, dzięki swojej charakterystycznej strukturze i szaro – brązowej, lekko połyskującej barwie, to idealny materiał, który niezwykle dobrze komponuje się z naturalnymi, ogrodowymi elementami, w szczególności drewnem i wszelkiego rodzaju gatunkami roślin. Co ważne, dobrze sprawdza się zarówno w ogrodach nowoczesnych, przy nowoczesnej architekturze, jak również we wszelkich innych, bardziej naturalnych i mniej formalnych ogrodowych stylach.

Tym samym, cechy i ogólne zalety gnejsu, przenoszą się również na wszelkie produkty i formy, które z niego powstają, w tym mniejsze i większe głazy, które w tym wpisie chciałbym przybliżyć.

Głazy to bardzo charakterystyczna nazwa, która już na wstępnie kojarzy się z czymś wielkim. I tak w rzeczywistości jest. Bo głazy gnejsowe to specjalnie łupane i pozyskiwane kawałki skały, które mają kształt, umożliwiający tworzenie w ogrodach ciekawych, oryginalnych aranżacji.

Za względu na tworzenie głazów z łupanych elementów skały, w zasadzie nie ma dwóch identycznych egzemplarzy. Każdy jest inny, ma lekko inny pokrój, przez co jest jedyny w swoim rodzaju. Stąd możesz być pewien, że jeśli zastosujesz go w swoim ogrodzie, absolutnie nikt nie będzie miał takiego samego. Będziesz zatem jednym, jedynym posiadaczem takiego egzemplarza na Świecie.

Warto wspomnieć również o szczególnej formie głazów, a mianowicie gnejsowych szpilkach.

To również ciekawe formy kamieni, mające od kilkudziesięciu centymetrów do nawet dwóch metrów wysokości. Wszystko to powoduje, że używając ich w ogrodowych aranżacjach, masz okazję stworzyć naprawdę wyjątkowe kompozycje. Myślę więc, że gnejs wydobywany w naszej, polskiej kopalni na dolnym Śląsku, jest materiałem godnym uwagi. Bez wątpienia wniesie dużo dobrego na ogrodowe rabaty, a jego struktura pozwala tworzyć naprawdę unikatowe formy. Doskonale komponuje się z roślinami, a jego niepowtarzalna barwa sprawia, że wyjątkowo wyróżnia się z otoczenia.

 

Tomasz Szostak

www.zogrodemnaty.pl