Więcej o roślinie poniżej:

Cantedeskia, kalia, kalijka (Zantedeschia)

kategoria:  byliny, bulwiaste

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  30 cm - 1 m

zimowanie:  pomieszczenie, 2-7 oC

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona, biało-zielona

barwa kwiatów:  czerwona, różowa, fioletowa, pomarańczowa, żółta, zielona, biała

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: czerwiec - sierpień

wysiew: przedwiośnie, wiosna w pomieszczeniach

rozmnażanie: podział bulw lub kłączy, siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  balkony, kwiaty cięte, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Polska nazwa tej rośliny nawiązuje do greckiego kallos, co znaczy fizyczna piękność. Nazwa doskonale oddaje niepowtarzalną urodę kwiatów. Okres kwitnienia trwa od czerwca do sierpnia. Kwiaty kwitną na biało, czerwono, pomarańczowo, niektóre odmiany mają kwiaty bardzo ciemne.    

W zależności od gatunku kalijka może wytwarzać mięsiste kłącza albo bulwy, z których wyrastają mocne, duże, skórzaste liście i oryginalne trąbkowate kwiaty. Kalijki dorastają do wysokości od 30 do 100 cm.  

Kalijka lubi miejsca słoneczne do półcienistych. Aby korzenie nie gniły, rośliny muszą rosnąć w przepuszczalnym, piaszczystym podłożu. Od czerwca do września powinno się ją eksponować w miejscu osłoniętym od deszczu.  

Kłącza lub bulwy sadzimy w kwietniu na głębokość ok. 8 cm do żyznej ziemi dla kwiatów.   

Wymagania roślin są nieco nietypowe, bo lubią one skrajne warunki rozwoju, od obfitego podlewania do suszy. To przyzwyczajenia wyniesione z ich afrykańskich siedlisk, gdzie panują na przemian okresy suszy i deszczu. W okresie wzrostu kalijki obficie nawadniamy i do chwili kwitnienia zasilamy.

Po kwitnieniu zasilanie i nawadnianie wstrzymujemy (wyjątkiem jest Zantedeschia aethiopica, którą po kwitnieniu należy jeszcze umiarkowanie podlewać). Od lipca rośliny ostrożnie wysadzamy, otrząsamy z ziemi i sadzimy do pojemnika.    

Kalijka jest przeważnie uprawiana jako roślina doniczkowa. Rośliny z upraw gruntowych nadają się doskonale na kwiat cięty.

Mniejsze, pomarańczowo wy-barwione odmiany kalijki nadają się na jesienne stroiki do ozdoby mieszkań.