Dlaczego warto oszczędzać prąd?

  • Koszty – to nasza główna siła napędowa. Jak wynika z badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, do oszczędzania energii elektrycznej Polaków w największych stopniu motywują jej koszty – 86 proc. Drugim w kolejności czynnikiem jest troska o środowisko naturalne (72 proc.). Dla ponad połowy respondentów (53 proc.) powodem oszczędzania energii elektrycznej jest uniezależnienie od surowców z Rosji.  Blisko 70 proc. respondentów planuje zwracać większą niż w poprzednich latach uwagę na zużycie energii elektrycznej. 

Transformacja energetyczna wymaga jednoczesnego zaangażowania wszystkich – od instytucji unijnych i rządów krajowych, poprzez biznes i energetykę, aż po gospodarstwa domowe. A zatem tzw. przeciętny obywatel ma także realny wpływ na zmiany. Nie tracąc na tym nic. Wręcz przeciwnie – tylko zyskując.

Latem myślimy jednak o oszczędzaniu energii nieco mniej. Wszak dni są długie, więc nie potrzebujemy aż tak doświetlać pomieszczeń w domu, a sezon grzewczy dopiero przed nami. Wbrew pozorom jest wiele sposobów, które możesz wdrożyć, także podczas okresu wakacyjnego. 
Klimatyzacja pochłania bardzo dużo energii, dlatego starajmy się korzystać z niej w przemyślany sposób.

Racjonalnie korzystaj z klimatyzacji

Podczas upałów trudno jest wytrzymać nie tylko na zewnątrz, ale również w domu. Dla osób, które pracują zdalnie lub chcą po prostu odpocząć – klimatyzacja jest jak wybawienie. Ta jednak „pożera” bardzo dużo energii – jak więc i kiedy z niej korzystać?

Aby zbić nieco temperaturę, warto chociaż częściowo zaciągnąć zasłony lub rolety. Szczególnie te od strony południowej.
Okna otwieraj szeroko tylko nocą, gdy jest chłodniej. W ciągu dnia wpuszczasz w ten sposób gorące powietrze do mieszkania.

Na przyszłość warto też zainwestować w odpowiednią izolację dachu i ścian. Jest to jednorazowy, znaczący wydatek, ale szybko się zwróci – zarówno w sezonie grzewczym, jak i latem. Ocień również balkon – możesz to zrobić za pomocą klasycznej markizy czy chociażby parasola. Jednak idealnie sprawdzają się również rośliny, które dadzą nieco cienia, a przy tym ożywią widok. 


Markiza przyda się zwłaszcza na balkonach i tarasach od południowej ekspozycji.

Odłączaj urządzenia od prądu

Gdy wyjeżdżasz na wakacje, odłącz maksymalną liczbę urządzeń w domu. Przede wszystkim telewizor, mikrofalówkę, komputery, pralkę – gdy z nich nie korzystasz, pracują one w trybie uśpienia, jednak wciąż pobierają prąd. Lodówkę również możesz odłączyć, o ile udało ci się ją wcześniej opróżnić.
Pamiętaj również, aby nie zostawiać wpiętych do gniazdek ładowarek. Pozostawianie ich podczas burz jest bowiem ryzykowne.
Nim wyjedziemy na wakacje odłączmy od zasilania jak największą liczbę urządzeń elektrycznych. 

Wyłączaj światło

Niby oczywiste, jednak często zdarza nam się o tym zapominać. Szczególnie kosztowne jest zostawienie światła na kilka dni, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Przed opuszczeniem mieszkania sprawdź zatem nie tylko pokoje, ale również takie miejsca jak garaż, piwnica, strych, altana. Ucz także dzieci, żeby gasiły światło po sobie.
Możesz pomyśleć również o zamontowaniu oświetlenia na fotokomórkę. Dzięki temu lampy będą generowały prąd tylko wtedy, gdy faktycznie przebywasz w danym pomieszczeniu.
Czym skorupka za młodu nasiąknie... Dalsza część tego przysłowia jest wszystkim doskonale znana. Ucząc dzieci gospodarności, oszczędzimy fortunę.  

Wymień żarówki na LED-owe

Technologia LED oferuje wysoką efektywność energetyczną. Oznacza to, że stanowi doskonałe źródło światła, przy wykorzystaniu niewielkiej ilości energii. Oświetlenie LED jest również bardziej trwałe od tradycyjnych żarówek. I chociaż koszt koszt żarówek tego typu jest wyższy przy zakupie, to w dłuższej perspektywie wychodzi oszczędniej.
Oświetlenie LED ma większą żywotność niż tradycyjne żarówki żarowe. 


W ogrodzie używaj urządzeń solarnych

Urządzenia solarne ładują się dzięki energii słonecznej, a zatem i one pomogą ci zmniejszyć zużycie prądu. Zamiast żarówek, posiadają one diody LED, dzięki czemu dają ciepłe, przyjemne światło. Można też wybrać wariant z czujnikiem ruchu. Sprawi to, że lampy będą paliły się tylko wtedy, gdy jesteś w ogrodzie.
Pamiętaj jednak, by urządzenia solarne ustawić w miejscach nasłonecznionych. W przeciwnym razie nie będą one w stanie naładować się w pełni, w wyniku czego ich efektywność spadnie. 


Ogniwa solarne z każdym rokiem są wydajniejsze. Obecnie nawet mała fotowoltaika pozwala oświetlić całkiem spory ogród.

Chcesz poznać więcej sposobów na oszczędzenie energii elektrycznej?
Znajdziesz je na stronie www.LiczySieEnergia.pl.