Więcej o roślinie poniżej:

Głóg (Crataegus)

kategoria:  drzewa, krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 10 m

mrozoodporność:  do -30°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta, zasobna w wapń

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, biało-zielona

barwa kwiatów:  biała, różowa

pokrój: drzewiasty, krzewiasty

okres kwitnienia: maj-czerwiec

wysiew: wiosna (po 2 latach stratyfikacji)

rozmnażanie: siew, sadzonki zdrewniałe, szczepienie

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  ogrody, parki, żywopłoty, zieleń miejska, roślina miododajna i jadalna

tempo wzrostu:   szybkie

Głóg to roślina już dawno doceniona przez ornitologów, bo krzew ten daje dobre schronienie ptakom. Bezpieczny azyl gwarantują ostre ciernie i pożywne jagody. Wokół krzewów toczy się ożywione ptasie życie towarzyskie. Wyciągi z głogu są wykorzystywane w medycynie już od stuleci jako sprawdzony środek na serce i krążenie. 

Głóg dwuszyjkowy Crataegus laevigata osiąga wysokość od 3 do 7 metrów, podobnie jak głóg jednoszyjkowy Crataegus monogyna. Oba gatunki mają pierzaste, ciemnozielone, błyszczące liście. Pędy są pokryte cierniami. Białe, mocno pachnące kwiaty wabią w maju i czerwcu całe zastępy pszczół. Od sierpnia rozwijają się małe, jagodopodobne owoce pestkowe.   

Głóg kwitnie i owocuje najobficiej, a także wybarwia się najpiękniej, gdy rośnie na słonecznym stanowisku. Toleruje jednak także miejsca półcieniste. Bardzo dobrze rośnie w glebie żyznej, jak również przepuszczalnej. 

Najkorzystniejszy termin sadzenia przypada na jesień. Krzewy mają wówczas jeszcze dostatecznie dużo czasu, aby ukorzenić się przed nastaniem zimowych mrozów.  

Głóg może być sadzony jako okaz swobodnie rosnący w żywopłotach mieszanych. Przycina się go późnym latem. Krzewy mogą niekiedy wymagać radykalnego cięcia odmładzającego. Wówczas pędy skraca się wczesną wiosną na wysokość 20 cm. Krzewy szybko wypuszczają nowe pędy.

Głóg nadaje się na mieszany żywopłot kwitnący, zwłaszcza w założeniach ekologicznych, gdyż dają schronienie i pożywienie ptakom i motylom. 

Z owoców głogu dwuszyjkowego można przygotowywać herbatkę, wino lub przetwory, m.in. konfitury i dżemy.