W naszych ogrodach, oprócz uprawianych od dziesiątków lat tradycyjnych gatunków, jak jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie czy czereśnie, coraz większym powodzeniem cieszą się egzotyczne rośliny. Mimo że są to najczęściej gatunki pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych, to niektóre, bardziej odporne, mogą całkiem dobrze rosnąć oraz owocować w naszych warunkach. Z olbrzymiej liczby nowych odmian warto więc wybrać do naszych ogrodów lub sadów te, które są mniej wymagające w uprawie. Pamiętajmy, że nie są to gatunki bardziej kłopotliwe w pielęgnacji niż nasze europejskie drzewa i krzewy.

W szkółkach roślin i najlepszych centrach ogrodniczych dostępnych jest mnóstwo ciekawych odmian egzotycznych roślin, zatem każdy wielbiciel oryginalnych smaków bez wątpienia znajdzie coś dla siebie. Możemy być pewni, że przy właściwej pielęgnacji już pierwsze zbiory egzotycznych owoców wzbudzą radość i zachwyt nie tylko właściciela, ale i sąsiadów czy znajomych.

 

Brzoskwinia o miodowych owocach

Od kilku lat szczególnym zainteresowaniem cieszą się nowe gatunki drzew i krzewów owocowych pochodzące z Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza z Japonii i Chin. W naszym kraju uprawia się brzoskwinie o kulistych owocach. Większość odmian ma skórkę omszoną i są to brzoskwinie właściwe. Z kolei odmiany o gładkiej skórce nazywamy nektarynami. Ostatnimi nowinkami sadowniczymi, które szybko zdobywają zwolenników uprawy na całym świecie, są jednak brzoskwinie o nieco innych owocach. Jest to jeszcze mało znana w Polsce grupa brzoskwiń o zupełnie płaskich owocach.

Pojawiły się całkiem niedawno i są swego rodzaju ciekawostką, jednak zostały już dość dobrze poznane i, co warto podkreślić, nawet w naszym klimacie udają się doskonale. Drzewa praktycznie niczym nie różnią się od tradycyjnych brzoskwiń, jednak mają zupełnie inne owoce. Zamiast typowego okrągłego kształtu są bardziej spłaszczone. Nie tylko ich kształt jest wyjątkowy, ponieważ największym atutem jest wyborny smak. Jeśli dłużej pozostawimy owoce na drzewie, będą one wyjątkowo słodkie.

Śliwkowa rodzina 

Śliwa japońska o deserowych owocach

Z innych ciekawostek dostępnych w szkółkach, które warto posadzić w naszych ogrodach, są śliwy japońskie. Pochodzą z Azji i różnią się od śliwek, które znamy. Na świecie uprawia się wiele gatunków śliw, natomiast u nas wyłącznie śliwę europejską Prunus domestica. Najbardziej cenione są węgierki, ale lubimy też wielkoowocowe renklody czy maleńkie mirabelki o pestce zrośniętej z miąższem. Śliwy japońskie są nieco podobne do renklod.

W Polsce nie ma jeszcze dużych nasadzeń tych roślin, ponieważ jest to jeszcze mało znany gatunek. Warto wiedzieć, że niewątpliwą zaletą śliwy japońskiej jest to, że dobrze, a nawet bardzo dobrze plonuje. Kwiaty rzadko przemarzają, więc latem gałęzie wprost uginają się pod ciężarem słodkich owoców.