Sad: prosty sposób na zdrowe drzewa

W naszych ogrodach, oprócz rodzimych gatunków, znajduiemy również mnóstwo roślin pochodzących z innych stref klimatycznych, które wymagają staranniejszej opieki. Rośliny te często chorują, szczególnie po mroźnych zimach. Należą do nich brzoskwinia, morela i czereśnia. Aby mogły w dobrej kondycji owocować, niezbędne jest coroczne przycinanie. Jednak cięcie sprzyja porażeniu drzew przez choroby kory i drewna (szczególnie młode drzewa). 

W pozostawione bez zabezpieczenia otwarte rany wnikają wszelkiego rodzaju patogeny, szczególnie grzybowe. Rany takie zwykle źle się goją, zaczyna się stopniowe obumierania tkanek, co często prowadzi do powstania pęknięć i szczelin.

Z upływem lat rany powiększają się i drzewo zaczyna stopniowo obumierać. Po każdej zimie sprawdzajmy stan drzew, a podczas wiosennego cięcia zabezpieczajmy powstałe rany odpowiednim środkiem w postaci pasty czy preparatem „sztuczna kora”. Często zaopatrzone są one w odpowiedni dozownik i specjalną końcówkę, którą smarujemy bezpośrednio ranę po odciętej gałęzi.

 


 

Warzywnik: rozsada warzyw kapustnych

Nasiona odmian wczesnych kapusty białej, czerwonej i włoskiej, kalafiora, brokuła oraz kalarepy wysiewa się do skrzynek wysiewnych lub bezpośrednio do doniczek czy wielodoniczek o średnicy 4-6 cm. Rozsadę produkujemy w szklarni albo tunelu foliowym. Temperatura powinna wynosić około 16-18°C. W czasie wzrostu siewek należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu oraz zasilaniu nawozami (dolistnie lub doglebowo).

Rozsada kalafiora i brokuła jest bardziej wrażliwa na przesuszenie niż rozsada kapusty białej. Nasiona wysiewa się w marcu, natomiast sadzenie warzyw kapustnych na zbiór wczesny przeprowadza się w kwietniu.

 

 

Ciekawym warzywem należącym do tej grupy jest jeszcze mało znana kapusta chińska (pak choy). Osiąga ona dojrzałość zbiorczą po około 2 miesiącach. Może być uprawiana zarówno z siewu, jak i rozsady. Uprawiając kapustę chińską z rozsady, wysiewamy nasiona w trzeciej dekadzie marca, wysadzamy do gruntu po 4 tygodniach, zaś po 4 następnych możemy już dokonać zbiorów.

Kapusta chińska tworzy luźne rozety liści, które mogą być spożywane na surowo. Równie dobrze warzywo to nadaje się do gotowania lub smażenia. Ogonki liściowe, o białym lub jasnozielonym zabarwieniu (w zależności od odmiany) są bowiem bardzo soczyste i smaczne.