Przerzedzanie zawiązków

Im wcześniej wykonamy zabieg przerywki części zawiązków, tym lepiej. Przede wszystkim usuwamy zawiązki zniekształcone, nadgryzione przez gąsienice lub z chorobami. Pozostawiamy natomiast tylko największe i dobrze wykształcone, bo z nich wyrosną najlepsze owoce. Najprostsza zasada przerzedzania głosi, że z jednego miejsca powinien wyrastać tylko jeden owoc.

Usuwając cześć zawiązków w roku obfitego owocowania, eliminujemy przemienne owocowanie drzew, nie dopuszczając do wyczerpania drzewa. Jednocześnie sprawimy, że zamiast całej masy drobnych i mało smacznych owoców na drzewie zostanie ich mniej, ale za to dorosną do typowych rozmiarów.

Pierwsze czereśnie

Najwcześniejsze odmiany czereśni dojrzewają już na przełomie maja i czerwca. Odmiany, takie jak ‘Rivan’ czy ‘Burlat’, są chętnie sadzone w ogrodach, ponieważ dojrzewają jako jedne z pierwszych. Warto pokusić się o ich zakup, ponieważ mają ogromną zaletę – nie są porażane przez nasionnicę trześniówkę.

Larwy tej muchówki powodującej robaczywienie owoców składają jaja do owoców odmian późniejszych. Przy zbiorze czereśni warto pamiętać, że jest to również termin cięcia drzew tego gatunku. Możemy połączyć te dwie czynności i zamiast zrywać owoce z wierzchołka i oddalonych gałęzi, ścinamy piłką całe konary z owocami.

Ściółkujemy truskawki

Wkrótce zaczną dojrzewać pierwsze wczesne truskawki. Sprawdzonym zabiegiem wpływającym korzystnie na rośliny jest ściółkowanie zagonów. Stosowanie ściółek ma wiele zalet. Izolują pokładające się owoce od gleby, przez co nie będą zapiaszczone i zabrudzone ziemią.

Owoce również w mniejszym stopniu porażane są przez szarą pleśń, ponieważ nie leżą bezpośrednio na wilgotnym podłożu. W znacznym stopniu ściółki ograniczają również wyrastanie chwastów. Tradycyjnie rozkłada się słomę wokół roślin, ale można ją zastąpić ściółką wielorazowego użytku, a mianowicie białą włókniną.