Śliwa domowa, którą sadzimy w ogrodach i sadach, ma wiele odmian różniących się kształtem, kolorem, wielkością i smakiem owoców, a także – zwłaszcza w przypadku drzewek ozdobnych – barwą liści i kwiatów.

Wśród wszystkich odmian europejskich można wyróżnić cztery ogólne grupy: mirabelki, renklody, półwęgierki oraz typowe węgierki. Niewielkie, kuliste owoce o różnym zabarwieniu skórki – od żółtej, przez czerwoną, po fioletową – to cecha charakterystyczna śliw mirabelek. Doskonale nadają się one na konfitury i kompoty. Najbardziej ceniona jest stara, francuska odmiana ‘Mirabelka z Nancy’.

Znacznie większe, wyjątkowo aromatyczne i zwykle spożywane na surowo owoce mają renklody. Najcenniejsze odmiany to mało wrażliwa na szarkę ‘Renkloda Althana’ o różowozłotych soczystych śliwkach, a także ‘Renkloda Ulena’ i obficie owocująca śliwa ‘Brzoskwiniowa’.

Deserowe owoce półwęgierek mają uniwersalne zastosowanie: świetnie smakują po wysuszeniu i na surowo, a także przetworzone na powidła. Szczególną uwagę warto zwrócić na wczesną odmianę ‘Herman’, odporną na mrozy i mało podatną na choroby.

Ostatnia grupa to typowe węgierki. Ich owoce mają ciemną fioletowoniebieską skórkę z białym nalotem. Godne polecenia są polska, obficie owocująca ‘Węgierka Dąbrowicka’ oraz ‘Węgierka Valjevka’, rodząca śliwki o niezwykle smacznym miąższu.

Stanowisko pod śliwy powinno być słoneczne i zaciszne. Odmiany uprawne najczęściej szczepione są na podkładkach z ałyczy lub węgierki ‘Wangenheima’. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ te pierwsze są odporniejsze na gorsze warunki glebowe (bardziej suchą glebę) oraz na mrozy. Natomiast śliwy uszlachetniane na węgierce tworzą dosyć wymagający system korzeniowy, dlatego powinny być sadzone na glebach lepszych, zasobnych w wodę. Pamiętajmy też, że śliwy, podobnie jak większość drzew owocowych, nie rosną na kwaśnym podłożu, dlatego konieczne będzie wcześniejsze zwapnowanie gleby.

 

Sprawdzone odmiany polecane do uprawy amatorskiej

Większość odmian śliwy można uprawiać w całym kraju. Drzewka rzadko kiedy przemarzają i corocznie owocują.

1. ‘Čacanska Lepotica’ tworzy zwartą, kształtną koronę. Owoce mają soczysty, smaczny miąższ. Odmiana samopylna.

2. ‘Elena’– jej owoce dojrzewają pod koniec września. Są bardzo słodkie, doskonałe na przetwory. Samopylna.

3. ‘Valor’ to odmiana podatna na szarkę, ale mało wrażliwa na inne choroby. Owoce mają bardzo soczysty i słodki miąższ.

4. ‘Ulena’ ma deserowe owoce, najlepsze do spożycia prosto z drzewa, o wyjątkowej zielonozłocistej barwie skórki. Jest samopylna.

 

Na dobry humor i metabolizm

Oprócz znakomitych walorów smakowych, śliwki mają też mnóstwo wartości odżywczych. Są źródłem wielu witamin  z grupy B, które mają dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Dzięki sporej zawartości błonnika owoce regulują trawienie. Wykazują też działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe oraz antyoksydacyjne. Śliwki (zwłaszcza suszone) obniżają poziom złego cholesterolu.

 

5. ‘Bluefree‘ – jej rozłożysta korona wymaga silnego cięcia. Owoce mają żółty miękki miąższ. Bardzo odporna na mróz.

6. ‘Węgierka Dąbrowicka‘ tworzy kształtną stożkowatą koronę. Śliwki mają żółtomiodowy smaczny miąższ, doskonały na przetwory.

7. ‘Sultan‘ to plenna deserowa odmiana odporna na szarkę. Ma duże owoce.

8. ‘President‘ tworzy rozłożystą koronę. Owoce dojrzewają późno – na przełomie września i października.