Sadzenie iglaków

Sadzimy drzewa i krzewy iglaste z gołym systemem korzeniowym lub w balotach.


Gleba pod drzewka 

Przygotowujemy miejsce pod sadzenie drzew i krzewów liściastych w październiku i listopadzie. Powinno być głęboko przekopane, a wierzchnia warstwa wymieszana z kompostem.


Drzewka w donicach

Sadzimy drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach.


Sadzenie drzewek ciepłolubnych 

Wrzesień to ostatni moment na sadzenie drzew i krzewów ciepłolubnych, takich jak np. magnolie, oraz zawsze zielonych, jak różaneczniki, laurowiśnie, trzmielina Fortune’a, ponieważ przed nadejściem zimy powinny się ukorzenić.


Systematyczne podlewanie

Jeżeli jesień jest sucha, systematycznie podlewamy drzewa i krzewy zawsze zielone, aby przygotowały się do zimowania.


Nawozy potasowe 

Możemy rozsypać nawozy potasowe, np. siarczan potasu, który przyczyni się do szybszego drewnienia pędów przed nadejściem zimy i będzie zapobiegał ich przemarznięciu.

 

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa to krzew dorastający do wysokości 1 m. Kwiaty duże, zebrane w okazałe kuliste kwiatostany śr. 15–20 cm, powstają rok wcześniej na pędach ubiegłorocznych. W sierpniu kończy kwitnienie, ale później zawiązuje bardzo ozdobne owocostany barwy bordowo-zielonej, które we wrześniu możemy wycinać. Przycinanie to polega na przycięciu ich na około 5–10 cm poniżej kwiatostanu. Nie wycina się całych pędów, ponieważ na pędach znajdują się pąki z zawiązanymi kwiatostanami na następny rok. Hortensja ta jest wyjątkowo wrażliwa na niskie temperatury, toteż powinna być sadzona na stanowisku słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od mroźnych wiatrów. Wymaga zabezpieczenia na zimę.