Sadzimy magnolie

Czerwiec to dobry miesiąc na sadzenie magnolii w naszych ogrodach. Najlepsze są rośliny produkowane w pojemnikach, wówczas mogą być sadzone od kwietnia do końca lata – nie później, ponieważ rośliny powinny się dobrze ukorzenić przed nadejściem mrozów. Krzewy sadzi się tak głęboko, jak rosły w pojemniku, obsypując korzenie pulchną ziemią. Przed posadzeniem nie rozluźnia się systemu korzeniowego oraz nie należy go zbyt mocno uciskać po posadzeniu, gdyż uszkodzenie korzeni doprowadza do ich gnicia i śmierci rośliny. Po posadzeniu roślina powinna być podlana, a podlewanie należy kontynuować do końca lipca.

DALEJ SADZIMY.

Możemy kontynuować sadzenie drzew, krzewów, pnączy oraz krzewinek, które były uprawiane w doniczkach w szkółkach.

WAŻNE PODLEWANIE.

Nie zapominajmy, że bardzo ważne jest podlewanie roślin podczas suszy, zwłaszcza hortensji, które będą rozpoczynały kwitnienie.

POTRZEBNE ZABIEGI.

Formujemy bukszpan na kule, niskie żywopłoty lub obwódki. Z krzewów usuwamy – w miarę możliwości – przekwitające kwiaty.

SYSTEMATYCZNA PIELĘGNACJA.

Pamiętajmy, by systematycznie pielęgnować (m.in. podlewać i nawozić) drzewa i krzewy w donicach oraz pojemnikach.

CENNE NAWOŻENIE DRZEW I KRZEWÓW.

Z początkiem czerwca nawozimy drzewa i krzewy drugą dawką nawozów wieloskładnikowych w dawce 2 kg na 100 m2. Warto także zadbać o odchwaszczenie i uzupełnienie kory na rabatach.

 

SAD

CZYSTE TRUSKAWKI.

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, wykładamy ściółkę ze słomy pod krzewy truskawek. Dzięki temu wyrastające owoce będą mniej podatne na szarą pleśń oraz uchronimy je przed zabrudzeniem ziemią.

DBAMY O GLEBĘ.

Jeśli ziemia w naszym ogrodzie często przesycha, warto wokół młodych drzew i krzewów rozłożyć warstwę kory sosnowej lub trocin. Wszystkie Ściółki organiczne sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża, szczególnie jeśli nie podlewamy roślin wystarczająco często.

PRZERZEDZAMY OWOCE.

Dorodne owoce wyrosną tylko wówczas, jeśli będą rosły pojedynczo. Jest to szczególnie ważny zabieg w przypadku jabłoni i brzoskwini. Zawiązki powinniśmy usuwać ręcznie lub małymi sekatorami, pozostawiając odległość przynajmniej kilkunastu centymetrów między owocami.