Spis treści:

  1. Czym jest ogrodnictwo permakulturowe?
  2. Jak założyć ogród permakulturowy?

Czym jest ogrodnictwo permakulturowe?

Ogrodnictwo permakulturowe opiera się na koncepcji projektowania ogrodu wokół lokalnego środowiska. Projekt ogrodu permakulturowego uwzględnia potrzeby naturalnego ekosystemu i klimatu, a także potrzeby człowieka. Jest odpowiedzią na zagrożenia spowodowane współczesną, intensywną uprawą rolną, która skutkuje wyczerpywaniem się zasobów naturalnych, degradacją środowiska i pogłębiającymi się konfliktami społecznymi.

Trzy podstawowe zasady etyki permakultury to: dbaj o Ziemię, dbaj o ludzi i bierz tylko swój sprawiedliwy udział oddając nadwyżki.

Jak założyć ogród permakulturowy?

Poznaj otoczenie

Zbadaj ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, rodzaj gleby i spływy wody w swoim ogrodzie.

Poznaj rośliny, jakie już w nim rosną i sprawdź, w jaki sposób wkomponować je w planowane nasadzenia. Idealnymi miejscami dla uprawy większości roślin jadalnych, a szczególnie warzyw są te tereny, gdzie słońce dociera przez 6-8 godzin w ciągu dnia.

Wybierz rośliny

Wybierz gatunki, które będą dobrze rosły w istniejącym otoczeniu. Praktykuj nasadzenia towarzyszące, wybierając rośliny, które przyciągają pożyteczne owady, odstraszają szkodniki i naturalnie użyźniają glebę. Sadź kwiaty, które przyciągają motyle, uprawiaj zioła, które odstraszają szkodliwe owady od twoich rabat i wykorzystuj rośliny na nawóz zielony.

Podziel teren na strefy

Podziel ogród na strefy w zależności o nakładu pracy, jakiej wymagają.

Strefa pierwsza to ta, w której przebywamy najczęściej, o którą najbardziej dbamy. Zlokalizowana najbliżej domu, będzie blisko ujęcia wody. Część warzywna i ogród ziołowy znajdują się właśnie w pierwszej strefie. Strefa ostatnia obejmuje tę część ogrodu, która ma pozostać dzika, w którą najmniej będziemy ingerować.

Zaprojektuj swój ogród

Po zapoznaniu się z otoczeniem i wybraniu gatunków, które chcesz uprawiać, wykorzystaj te informacje do stworzenia projektu ogrodu. Podczas projektowania weź pod uwagę wymagania świetlne, glebowe i ukształtowanie terenu, aby określić, gdzie uprawiać każdy rodzaj roślin.

Buduj podwyższone rabaty

Podwyższone rabaty są idealne dla ogrodnictwa permakulturowego, ponieważ podczas zabiegów uprawowych nie naruszasz struktury gleby. W zależności o uprawianego gatunku każdą podwyższoną grządkę możemy wypełnić innym rodzajem ziemi, o różnym odczynie pH. Tego typu rabaty pozwalają też maksymalnie wykorzystać nawet niewielką przestrzeń. Podwyższone grządki i rabaty buduje się zazwyczaj na wysokość 40-60 cm. Nie powinny być szersze niż 1,0 do 1,2 m, aby z obu stron możliwy być dostęp do roślin rosnących pośrodku.

Ściółkuj glebę

Ściółkowanie przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim dobrze wpływa na strukturę gleby i zwiększa jej pojemność wodną. Ziemia nie wysuszy się tak łatwo, bo ściółka zapobiega parowaniu wody. Z drugiej strony nie dopuszcza też do nadmiernego nagrzania gleby. Chemiczne środki chwastobójcze nie są zgodne z zasadami ogrodnictwa permakulturowego, więc upewnij się, że po posadzeniu roślin wyściółkujesz glebę wokoło tak, aby stłumić chwasty. Popularne rodzaje ściółki to liście, kora sosnowa, słoma, wióry drzewne i ścinki trawy.

Zbuduj kompostownik

Unikaj nawozów chemicznych, a zamiast tego używaj własnego kompostu. Kompost jest źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który możemy wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie czy w doniczkach. Jest źródłem próchnicy, w znacznym stopniu poprawia strukturę gleby i jej właściwości higroskopijne. Popularne sposoby kompostowania obejmują resztki roślinne, kuchenne i liście, które można zbierać w pojemniku na kompost.

Stosuj wydajny system podlewania

Upewnij się, że zużywasz minimalną ilość wody potrzebną, aby Twój ogród mógł się rozwijać. System nawadniania kropelkowego to świetny wybór, aby bezpośrednio podlewać glebę przy minimalnym parowaniu.

Zbieraj wodę deszczową z rynien dachowych, którą możesz ponownie wykorzystać w swoim systemie nawadniania.

Ogród przyjazny zwierzętom

W naszym ogrodzie staramy się stworzyć takie warunki, aby dobrze się w nim czuły wszystkie zwierzęta. Pamiętajmy o budkach lęgowych dla ptaków, hotelach dla owadów i kłodach drewna, w których schronić się mogą jeże, płazy i gady. Nie zapomnij o poidełkach oraz oczku wodnym. Zwierzęta zamieszkujące na stałe ogród, jak również te, które go odwiedzają, to w zdecydowanej większości nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami upraw.