Więcej o roślinie poniżej:

Cyklamen perski (Cyclamenum persicum)

kategoria: doniczkowe, bulwiaste

stanowisko:   półcień, cień

wysokość:  do 0,4 m

zimowanie: pomieszczenie, 10-18oC

spoczynek letni: pomieszczenie, 10-16oC

odczyn gleby:  lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna

barwa liści/igieł: srebrysto-zielona

barwa kwiatów:  biała, czerwona, fioletowa, różowa

pokrój: kępiasty

okres kwitnienia:  październik- marzec

wysiew: lato

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  pomieszczenia

tempo wzrostu:   szybkie

Cyklamen perski to jedna z najciekawszych jesiennych i zimowych roślin kwitnących. Kwiaty tego gatunku są zazwyczaj jednobarwne: białe, różowe, czerwone lub fioletowe, choć dostępne są także formy dwubarwne. Okres kwitnienia zaczyna się we wrześniu i kończy w kwietniu. Dużą wartość ozdobną mają też sercowate, biało upstrzone liście. Pamiętajmy jednak, że wszystkie części roślin są trujące!

Czy można spryskiwać liście fiołka alpejskiego?

Fiołek alpejski to potoczna (i niezbyt właściwa) nazwa Cyklamenu perskiego. Cyklameny należą do grupy roślin, które lubią wysoką wilgotność powietrza, ale absolutnie nie tolerują zraszania liści.

                                                                                                                                   - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Cyklameny preferują stanowiska jasne, ale nie w pełnym słońcu. Optymalne warunki rozwojowe panują w miejscach, gdzie temperatura oscyluje w granicach 16 stopni Celsjusza. W wyższych temperaturach rośliny szybciej przekwitają, a także zrzucają liście. Latem cyklameny można wysadzać na zacienione stanowiska ogrodu.

Czy można przesadzać kwitnący cyklamen?

Podstawowa zasada mówi, że nie powinno się przesadzać żadnych roślin w czasie kwitnienia i owocowania. Bardzo łatwo wtedy o błąd albo wyraźną zmianę warunków uprawy, które spowodują zrzucenie kwiatów i owoców. Dlatego jeśli nie jest to konieczne, to tego nie róbmy. Cyklameny przesadzamy po okresie spoczynku bulwy (sierpień/wrzesień) wraz z rozpoczęciem nawożenia.

                                                                                                                                  - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Bulwy szybko gniją, jeśli podczas podlewania zalewana jest ich górna część. Najlepiej rośliny podlewać od podstawki i po 30 minutach wylewać z niego niewchłoniętą wodę. Od lipca do września podlewamy zmniejszonymi dawkami wody.

W okresie kwitnienia cyklameny należy zasilać co 2 tygodnie.

Rośliny powinno się przesadzać co dwa lata, najlepiej we wrześniu. Po przesadzeniu bulwa musi nieco wystawać ponad ziemię.

Największym zagrożeniem jest zgnilizna, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek dotyczących podlewania i na bieżąco usuwać stare liście oraz przekwitłe kwiaty (wykręcając je u nasady).

Godne polecenia są również formy miniaturowe cyklamenów, które do złudzenia przypominają duże odmiany.