Zaślaz Abutilon kwitnie w ognistych odcieniach kolorów pomarańczowego, czerwonego i żółtego, udowadniając tym samym, że jest rośliną pełną temperamentu. Nie powinno to dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę jej pochodzenie. Ojczyzną zaślazu jest bowiem Brazylia. Abutilon jest wrażliwy na zimno, w naszych warunkach klimatycznych rozpowszechniona jest jego doniczkowa uprawa, zwłaszcza w formie piennej.

Pielęgnacja zaślaza
Zaślaz należy do roślin, których uprawa nie sprawia żadnych kłopotów, dostarcza za to wiele radości. Szybko rozwijające się rośliny można utrzymać w ryzach poprzez cięcie. To dokonywane jest wiosną albo jesienią. Sadzonki przyjmują się łatwo i szybko się rozwijają, stąd też łatwo pozyskać kolejne okazy do nasadzeń. Ścięte w sierpniu, lekko zdrewniałe pędy wierzchołkowe ukorzeniają się nie gorzej niż miękkie pędy z cięcia wiosennego. Piętą achillesową zaślazu jest jego podatność na mszycemączlika szklarniowego.
Aby zaślaz mógł bujnie kwitnąć, potrzebne jest słońce. Tylko podczas upałów, w południe, rośliny trzeba zacieniać (duże liście szybko odparowują wodę, co pogarsza kondycję roślin). Im większy upał, tym więcej potrzebują wody. Bryła korzeniowa nie może w żadnym razie wysychać. Od maja do września rośliny zasilamy co tydzień, w okresie zimowym wystarczy zasilanie raz w miesiącu. Jesienią doniczki wstawia się do zimowej kwatery, nim temperatura spadnie poniżej 5°C. Zaślaz zimujemy w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 12-20°C.

Zaślaz w uprawie mieszkaniowej
Uprawa roślin egzotycznych wiąże się z  określonymi warunkami uprawy, co nie zawsze jest takie proste ze względu na nieprzewidywalną w naszej strefie klimatycznej aurę. W przypadku zaślazu uprawa wypada bardzo korzystnie. Latem rośliny można eksponować na tarasie lub balkonie, zimą zaś w mieszkaniu (zaślaz to doskonała roślina pokojowa). Zaślazy trzymane w temperaturze powyżej 15°C kwitną przez cały rok. Rośliny powinno się umieszczać na jasnych parapetach.