Gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0oC, a ziemia zacznie zamarzać to czas, gdy należy zabezpieczyć rośliny na zimę. Zbyt wczesne ściółkowanie czy nakładanie osłon może w efekcie doprowadzić do zaparzenia i gnicia roślin wrażliwych gatunków. Dowiedz się jakie materiały są najczęściej wykorzystywane do zabezpieczania roślin przed mrozem.

Kora

Ściółkowanie przekompostowaną korą jest polecana ze względu na jej właściwości izolacyjne. Kora chroni glebę przed niskimi temperaturami oraz przed zaskorupieniem. Materiał pozyskuje się z drzew zarówno iglastych, jak i liściastych. Najczęściej spotykana w sprzedaży jest kora z drzew iglastych, o kwaśnym odczynie, doskonała dla roślin kwasolubnych (hortensje, azalie, borówki, wrzosy). Kora z drzew liściastych po przekompostowaniu może mieć inny odczyn od początkowego, ale za to ma duża pojemność wodną. Poza właściwościami termoizolacyjnymi kora jest materiałem niezwykle dekoracyjnym, a wyściółkowana rabata od razu przyciąga wzrok.

Kompost, torf

Zarówno kompost jak i torf służą do ściółkowania oraz kopczykowania roślin. Poza funkcją izolacyjną stanowią także doskonały, organiczny nawóz, poprawiający strukturę gleby.

Agrowłóknina

Agrowłóknina to najlepszy materiał do okrywania roślin. Lekka włóknina doskonale chroni gatunki zimozielone i warzywa zimujące w gruncie (szpinak, jarmuż, roszponka) przed wysuszającym wiatrem oraz zimowym słońcem. Zawsze należy wybierać białą włókninę polipropylenową, która nie ogranicza roślinom dostępu światła. Ważna jest też grubość materiału - najlepszy na zimę będzie ten o gramaturze 30-60g/m2. Można też wykorzystać cieńszą agrowłókniną, służącą do osłaniania roślin wiosną (17 g/m2), stosując kilka warstw na raz. Agrowłóknina jest materiałem dość wytrzymałym i nie musimy za każdym razem kupować nowej. Po zdjęciu wystarczy ją delikatnie wyprać i przechowywać w suchym i ciemnym pomieszczeniu.

Stroisz

Podobnie jak agrowłóknina, gałązki drzew iglastych stanowią doskonałą ochronę roślin zimozielonych w czasie zimowych chłodów. W odróżnieniu od włókniny polipropylenowej są materiałem naturalnym i biodegradowalnym.

Liście

Suche i zdrowe liście stanowią doskonały materiał termoizolacyjny do ściółkowania, jednak słabo przypuszczają powietrze. Rośliny zimozielone pod pierzynką z liści zaczynają gnić, a gatunki o spichrzowych korzeniach stają się często łupem gryzoni, które w liściach robią sobie kryjówki na zimę. Trzeba więc pamiętać, żeby osłaniać liśćmi tylko te rośliny, które wraz z nadejściem zimy tracą część nadziemną, czyli przede wszystkim byliny lub rośliny cebulowe. Liście mogą służyć także do kopczykowania drzew, krzewów i krzewinek gatunków wrażliwych na mróz.

Słoma

Słoma przepuszcza zarówno powietrze jak i wodę, ale równie często jak suche liście, stanowi schronienie dla gryzoni. Tworzy warstwę izolacyjną doskonale chroniącą przez zimnem. Pocięta słoma bywa wykorzystywana do ściółkowania roślin, a w postaci mat słomianych do ich osłaniania. Maty słomiane są chętnie wykorzystywane na balkonach czy tarasach do zabezpieczania donic przed mrozem.