Rodzaj i wygląd altany zależą od indywidualnych upodobań i warunków miejsca, w którym ma się znaleźć. Na przykład swobodnie rosnący kwitnący żywopłot zajmuje pas szerokości nawet dwóch metrów. Natomiast okryte zielenią ogrodzenie lub kratownica dla pnączy wymagają niewiele miejsca.

  

Jednoroczne pnącza, jak np. wilec czy nasturcja, już w lecie zasłaniają podpory swoimi bujnymi liśćmi i kwiatami. Aby nie sadzić co roku nowych roślin, sięgnijmy po pnącza wieloletnie, np. szybko rosnącą akebię lub wiciokrzew.   

Na tarasie bardzo praktyczne są donice i skrzynki. Wśród najpiękniejszych pnączy do pojemników znajdziemy jednoroczną tunbergię i niskie odmiany powojników. Do aranżacji przytulnych zakątków doskonale nadają się także sadzone w donicach rośliny wysokopienne i wyższe krzewy.

Szybko rozstawiane osłony tworzymy z różnych tkanin, markiz, parawanów lub ścianek, jak np. cienkie panele drewniane, a nawet szklane tafle.

Nasze pomysły na osłonięcie się od otoczenia

W ukryciu

Obudowana z trzech stron ławka z półprzezroczystą zasłoną i kilkoma poduszkami zapewnia pełną intymność.

Dach z liści

Słupki i belki drewnianej pergoli niemal zupełnie nikną w gęstwinie dekoracyjnych liści kokornaka wielkolistnego Aristolochia macrophylla.

Ogrodowa idylla

Obrośnięta powojnikami drewniana krata dla pnączy tworzy spokojne tło dla malowniczego kącika wypoczynkowego.

Z różą w tle

Strzeżony przez szpaler pnących róż kącik wypoczynkowy otaczają od strony ogrodu posadzone w donicach kuliste bukszpany i drzewka glicynii.

Okno na świat

Szyba z kolorowym rysunkiem zastąpiła jeden segment pełnego ogrodzenia, umożliwiając spojrzenie w dal.