Autorką poniższego tekstu oraz zdjęć jest czytelniczka magazynu "Przepis na Ogród" - Beata Wielgosz z Warszawy.

Oprócz tradycyjnych bylin, traw i kwiatów mam w swojej kolekcji także kilka olbrzymów. Jednym z nich jest mrozoodporny sadziec purpurowy. Charakteryzuje się silnymi fioletowymi łodygami. Na nich rosną kwiaty o średnicy ok. 25 cm. Są różowo–fioletowe, zebrane w koszyczki. Sadziec dobrze radzi sobie zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Lubi gleby żyzne i przepuszczalne.

  

 

Następnym olbrzymem jest rudbekia naga. Osiąga 2 metry. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc pod płotami i ścianami. Odmiana ta charakteryzuje się silnymi pędami i porośniętymi włoskami błyszczącymi liśćmi. Lubi słoneczne stanowiska. Bez problemu zimuje w naszym klimacie i znosi nawet – 20 °C, a pokryta warstwą śniegu bez problemu wytrzyma w jeszcze niższych. Rozmnażamy ją wiosną przez podział kęp. Trzeba na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty. Zabieg ten sprawi, że rudbekia wypuści nowe pączki i ponownie zakwitnie.

Słonecznik ozdobny to roślina jednoroczna, ma do 2 metrów wysokości. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Wymaga żyznej gleby i dużo słońca. Kwitnie od lipca do września. Doskonale nadaje się na kwiaty cięte. Dobrze wygląda posiany na tle bujnych roślin zimozielonych.

Miskant chiński to kolejna wysoka roślina. Liście ma trzcinowate, zielone, ale zmieniają one barwę jesienią. Kwiatostany tworzą pierzaste wiechy w różnych kombinacjach kolorystycznych. Lubi słońce i gliniastą, umiarkowanie wilgotną glebę. Ścinamy go na wiosnę, a podczas zimy związujemy liście, dzięki czemu chronimy roślinę przed mrozem.

 Ogromne rośliny doniczkowe

Miskant kwitnie od sierpnia do października. Słonecznik olbrzymi to roślina jednoroczna, o wysokich, sztywnych i owłosionych łodygach. Posiada pojedyncze, pokryte włoskami i lepkie liście, a kwiatostany mają średnicę do 60 cm. Osiąga 2 metry.

Nawłoć, czyli mimoza to bylina. Niektóre odmiany dorastają do 2 metrów. Pędy są sztywne, proste, od dołu drewniejące, gęsto ulistnione. Liście ma podłużne. Pora kwitnienia jest zależna od odmiany i przypada od lipca do października. Można sadzić ją na rabatach, w grupie, nadaje się także na kwiat cięty. Rośnie na różnych rodzajach gleb, nawet na rumowiskach i przy zbiornikach wodnych. Jest wytrzymała na mróz.