Wybór czerwonolistnych roślin jest na tyle bogaty, że umożliwia dobranie odpowiedniego gatunku do każdego stanowiska w ogrodzie. W różnych warunkach dobrze sobie radzą czerwonolistne odmiany żurawki Heuchera, jak np. 'Palace Purple' i 'Amethyst Mist'. Ta okrywowa bylina dobrze rośnie zarówno w miejscach nasłonecznionych, np. w towarzystwie różowego bodziszka Geranium i srebrnoszarego czyśćca wełnistego Stachys byzantina, jak i w półcieniu, obok białych i różowych zawilców jesiennych oraz kęp trawy rozplenicy Pennisetum. Do zacienionych miejsc lub półcienia doskonale nadaje się świecznica prosta Cimicifuga simplex 'Brunette', chociaż jej purpurowe liście najlepiej wybarwiają się na stanowiskach słonecznych. W drugiej połowie lata efektowną ozdobą ogrodowej rabaty są ciemnoczerwone liście i różowoczerwone kwiaty rozchodnika okazałego Sedum telephium 'Purple Red Emperor'.

Nad stawem, gdzie ziemia jest wilgotna i żyzna, dobrze czuje się czerwonolistna tojeść Lysimachia 'Firecracker'. Stworzy ona nastrojową grupę z ciemnolistnym sadźcem Ageratina altissima 'Chocolate', różową wiązówką Filipendula i kobiercowym rdestem pokrewnym Bistorta affine.

Doskonałe tło dla wielu bylin i kwiatów tworzą również krzewy o ciemnoczerwonych liściach, np. kule karłowatego berberysu Berberis thunbergii 'Atropurpurea Nana'. Natomiast duże krzewy, jak chociażby perukowiec Cotinus coggyria 'Royal Purple', pęcherznica Physocarpus opulifolius 'Diabolo' lub bez czarny Sambucus odmiany 'Guincho Purple' lub 'Black Lace', to doskonałe tło dla dużych bylin.