Dlaczego sypialnia jest aż tak ważna?

Aż jedną trzecią część życia spędzamy, śpiąc. Pomieszczenie, w którym odbywa się ta czynność, powinno być zatem zoptymalizowane, aby zapewnić dobry sen. Jakie są inne powody?

Wspieranie snu

Przeciętny człowiek powinien spać przez 8 godzin dziennie, co daje około 229 961 godzin snu w ciągu całego życia. Wszyscy wiemy, że uzyskanie wymaganej ilości snu jest kluczowe, aby wyglądać, czuć się i działać jak najlepiej. Budząc się w relaksującym i czystym otoczeniu, z wygodnym materacem oraz jasną i gustowną przestrzenią, możemy zwiększyć ilość i jakość swojego snu.

Miejsce na relaks

Balansując między napiętym harmonogramem pracy, punktualnym pójściem dzieci do szkoły i życiem towarzyskim, nasz mózg i ciało mogą być przepracowane. Bez przytulnego i spokojnego otoczenia, w którym można się zrelaksować, wyluzowanie może być trudne. Możemy zmniejszyć poziom stresu, mając miejsce na ucieczkę, w postaci swojej sypialni.

Miejsce, które możemy nazwać swoim własnym

Świadomość posiadania własnej przestrzeni, która jest zorganizowana i dostosowana do indywidualnych upodobań, może diametralnie zmienić samopoczucie. Wielu ludzi potrzebuje przestrzeni i czasu, aby móc być produktywnym w ciągu dnia. Obowiązki mogą być wykonane, z większą dokładnością, jeśli nie istnieją żadne zakłócenia i rozproszenia. Mając przestrzeń zaprojektowaną tak, jak sobie tego życzymy, możemy osiągnąć większą motywację i pozytywny wpływ na swoje życie zarówno zawodowe, jak i domowe.

Jaka aranżacja sypialni będzie najlepsza? 

Podczas urządzania sypialni warto sugerować się inspiracjami znalezionymi w internecie. Moda się zmienia i nowoczesne rozwiązania mogą okazać się zaskakująco atrakcyjne. Jednak skrajne sugerowanie się zmiennymi trendami nie jest również najlepsze. Sypialnia ma podobać się przede wszystkim nam i to my powinniśmy czuć się w niej komfortowo. Jednocześnie sypialnia kojarzy się z wystrojem stonowanym, gdzie przeważają raczej łagodne barwy. Dlatego warto zachować równowagę między odcieniami, bowiem każdy kolor oddziałuje na nasze samopoczucie. Tak zwany “pewniak” to biel, kolory w odcieniach brązu czy ecru. 

W sypialni nie powinno zabraknąć również wygodnych mebli, przytulnych dodatków i stylowych dekoracji. Centralnym punktem tego pomieszczenia jest łóżko. Wybór konkretnego modelu łóżka i materaca nie wpłynie jednak wyłącznie na aspekty wizualne, a również bezpośrednio na nasze zdrowie. Dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie parametry materaca - szczególnie jego twardość i wielkość, optymalny będzie materac 90x200 renomowanej marki Hilding. W celu odnalezienia idealnego produktu, najlepiej prześledzić wiele ofert dostępnych w sklepach internetowych, na przykład tutaj: materacelegnica.pl. Równie istotny jest wybór odpowiedniej szafy do sypialni. Popularnym rozwiązaniem są zabudowane szafy. Ich fronty można wykorzystać i pokryć lustrami. Taką możliwość docenią szczególnie posiadaczy małych sypialni, ponieważ lustra optycznie powiększą całe pomieszczenie. 

Inne elementy wyposażenia sypialni to szafka nocna, nieduża komoda i ewentualnie toaletka, która wyposażona w lustro przyda się w trakcie wykonywania makijażu. Będzie to również idealne miejsce na organizowanie i przechowywanie kosmetyków. Kreatywne osoby mogą pokusi się na samodzielne skomponowanie toaletki. Wystarczy stolik na ładnych nogach, lustro stojące i efektowne dekoracje, dodające elegancji i klimatu glamour.

 

Sypialnia z tarasem

Posiadanie sypialni, która ma balkon lub taras to wspaniały przywilej. Móc obudzić się rano, otworzyć drzwi i wziąć głęboki wdech świeżego powietrza to prawdziwy luksus. Taras to również przedłużenie pokoju, na którym można zrelaksować się, podziwiać widoki, cieszyć się pogodą i słońcem. Balkon przedstawia również inne zalety, tym razem związane z wystrojem wnętrza. Sypialnia z tarasem tworzy piękną przestrzeń mieszkalną, łączącą wnętrza domu z naturą. Spektakularne widoki i prywatna przestrzeń na zewnątrz są idealne do tworzenia pięknych projektów sypialni. Oto kilka pomysłów aranżacyjnych.

1. Sypialnia z hamakiem

Szeroko otwarte okna na taras sprawiają, że sypialnia zyskuje egzotycznego charakteru. Dodatek trafionych elementów dekoracyjnych i naturalnych kwiatów skazuje sypialnię na sukces aranżacyjny. Ciekawym pomysłem dla takiej przestrzeni jest zawieszenie hamaku, który kojarzy się z ciepłą plażą i latem. Poza tym może okazać się idealnym miejscem dla wypoczynku. Nie sposób nie wspomnieć o wielu korzyściach, jakie oferuje użytkowanie hamaku. Na “wiszącym legowisku” jest dużo łatwiej odprężyć się i zrelaksować. To wręcz samo zdrowie dla kręgosłupa, który w takich warunkach jest zupełnie odciążony.

2. Sypialnia w stylu skandynawskim 

Styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością już od dłuższego czasu. Za jego sukcesem stoi ponadczasowość, uniwersalność i prostota. W styl skandynawski wpisane są: surowość i praktyczność. Tutaj nie ma miejsca na zbędne bibeloty czy dekoracje. Każdy detal nie jest przypadkowy, a skrupulatnie przemyślany i wykonany z wysokiej jakości tworzyw. Podstawowe wśród materiałów są drewno, metal, białe ściany. Ważnym elementem stylu skandynawskiego jest jasne światło dzienne. Dlatego sypialnia z tarasem jest idealna dla wykorzystania tego stylu. Okna powinny być duże i odsłonięte, tak by wpuściły jak najwięcej światła. Kolejnym aspektem jest dążenie do minimalizmu. Meble, ale nie tylko one powinny być proste, a ich liczba ograniczona w jak największym stopniu. Kwintesencją stylu skandynawskiego jest zasada, że mniej znaczy więcej.
 

3. Sypialnia w stylu industrialnym

Wnętrze zaaranżowane w stylu przemysłowym uznaje się za modne i wpisujące się w aktualne trendy. Minimalistyczna przestrzeń jest postrzegana jako wyjątkowo stylowa, wyrafinowana i elegancka. Urosła wręcz do rangi symbolu dobrego smaku wnętrzarskiego. Sypialnia w stylu industrialnym jest duża, przestronne i koniecznie wypełniona naturalnym światłem, wpadającym przez szklane szyby okien, które zajmują całą powierzchnię ściany. Tę funkcję z powodzeniem mogą spełniać również drzwi tarasowe. Sypialnia w stylu loftowym to proste i nowoczesne wnętrze wypełnione neutralnymi barwami, głównie odcieniami szarości. W tym pomieszczeniu nie może zabraknąć betonu, cegły, miedzianych dodatków i drewnianych lub metalowych mebli. Bardzo popularne jest industrialne łóżko, które łatwo zrobić samodzielnie z palet. Konstrukcję można wzbogacić o zagłówek tapicerowany tkaniną. Mimo że pozornie sypialnia urządzona w stylu industrialnym wydaje się surowa i chłodna, w praktyce może być idealnym miejscem do relaksu - mała liczba rzeczy nie rozprasza uwagi, a elegancja wpływa na wytworny klimat.