Kompostowanie to nic innego, jak zamienianie resztek roślin w bogatą w składniki odżywcze próchnicę. Niektórzy nazywają ją czarnym złotem. To także stuprocentowy sposób na ekologiczne zagospodarowanie odpadów, które zamiast wywiezienia na wysypisko albo spalenia można śmiało wykorzystać przy uprawie roślin i warzyw.

Co daje kompost i jakie ma zalety?

Kompost to nawóz organiczny, który zawiera bardzo łatwo przyswajalne składniki odżywcze. Powstaje w procesie rozkładu odpadów w obecności tlenu i różnych mikroorganizmów. Często mówi się, że kompost dojrzewa. Dojrzewanie to właśnie czas, który odpady umieszczone albo w kompostowniku, albo w pryzmie kompostowej potrzebują na przetworzenie i zmienienie się w żyzny nawóz. Kompost odpowiada za to, że ziemia jest bardziej pulchna i lepiej przepuszcza powietrze oraz wodę. Nie ma on szkodliwego wpływu na rośliny, dlatego nadaje się do nawożenia wszystkich ich gatunków i odmian. Dodatkową korzyścią wynikającą z założenia kompostownika, jest ograniczenie kosztów związanych z wywozem odpadów, które mogą zostać poddane biodegradacji.

Jak założyć kompostownik?

Kompostownik najlepiej zakładać wiosną albo jesienią. To wtedy, po porządkach w ogrodzie albo na działce, pozostaje bardzo dużo resztek organicznych, które można przetworzyć. Ważne, żeby pamiętać, że zakładając kompostownik nie tworzymy dodatkowego śmietnika. Tylko określone odpady nadają się do biodegradacji. Mogą to być: suche liście, skoszona trawa, resztki owoców i warzyw, zeschnięte pędy blin czy muł z oczka wodnego. Do biodegradacji nadają się też fusy po kawie i herbacie. Do kompostowania nie można z kolei wrzucać metalu, szkła, plastiku, papieru, chorych roślin, popiołu z węgla, mięsa, ryb oraz skórek owoców cytrusowych, ponieważ są one pryskane środkami chemicznymi zapobiegającymi psuciu się w czasie długiego transportu.

Żeby kompostowanie przebiegało zgodnie z planem, składniki trzeba dokładnie rozdrabniać i układać warstwa na warstwie. Najlepiej, żeby na dnie znalazły się gałęzie, które można przykryć torfem, ziemią albo starym kompostem. Ważne jest też miejsce, w którym stoi kompostownik. Powinno być zacienione. Cień i wilgoć to najlepsi przyjaciele dobrego i szybkiego kompostowania.

Jaki kompostownik wybrać?

Podstawową sprawą, nad którą należy się zastanowić przed rozpoczęciem kompostowania i kupnem kompostownika jest jego pojemność. Powinna być ona uzależniona od ilości śmieci organicznych, które będą w nim przetwarzane, a także od wielkości ogrodu, w którym chcemy go ustawić. Szacunkowo, przyjmuje się pojemność około 1 litra na metr kwadratowy ogrodu.

W ogrodach można spotkać kompostowniki zrobione z drewna. Ich największą wadą jest jednak to, że, pomimo impregnacji, ulegają one uszkodzeniu z powodu wilgoci i po kilku latach trzeba je wymieniać na nowe. Część osób decyduje się również na kompostowanie w luźno położonej pryzmie. Takie rozwiązanie jest jednak mało estetyczne.
Jeśli chcesz, aby kompostownik służył przez lata, najlepiej wybrać model z tworzywa sztucznego. Kompostowniki tego typu są trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak śnieg, deszcz, słońce czy niskie temperatury. Dzięki kompaktowym rozmiarom łatwo umieścić je w ogrodach, które mają ograniczona przestrzeń. Sporo właścicieli większych ogrodów decyduje się na dwa, czasem nawet trzy kompostowniki rozstawione w różnych miejscach. 


 

Decydując się na kompostownik wykonany z tworzywa sztucznego warto zwrócić uwagę czy wyposażony jest w otwory wentylacyjne, umożliwiające odprowadzanie nadmiaru wilgoci i napływ odpowiedniej ilości powietrza. Dodatkowo, powinien mieć pokrywę, która pozwala na częściowe zneutralizowanie brzydkich zapachów wydobywających się z wnętrza pojemnika, a także chroniącą kompost przed nadmiernym nawilżeniem podczas opadów deszczu i nadmiernym parowaniem podczas upałów.

Na rynku dostępny jest kompostownik ogrodowy Mega Composter – o pojemności 650 litrów – marki Keter, posiada funkcjonalną klapę, która może służyć do zgarniania liści, traw czy innych produktów do wytwarzania nawozu. Wyróżnia się dość dużą pojemnością i wydajnością oraz stabilnością. Co ciekawe, ten model nie posiada dna, co dodatkowo przyspiesza proces powstawania kompostu. Dla kogoś, kto potrzebuje bardziej kompaktowego kompostownika, na przykład na działkę, sprawdzi się model Eco Composter o pojemności 320 litrów. Również ten model ma klapę, którą można zbierać liście, resztki owoców czy skoszoną trawę. Co ciekawe, marka Keter swoje kompostowniki zrobiła z tworzywa, które z jednej strony w 100 proc. jest z recyklingu i z drugiej, w 100 proc. ponownie będzie nadawać się do późniejszego przetworzenia.