W upalne lato na nasłonecznionych balkonach sprawdzają się mini skalniaki. Najlepiej uprawiać je w dużych, płaskich, kamiennych korytach lub misach. Dobre są też ceramiczne kaktusiarki. Pojemników z plastiku lub metalu lepiej nie używać, gdyż mocno się nagrzewają, przez co za bardzo przesycha w nich ziemia.

Z tego samego powodu unikajmy naczyń bardzo ciemnych oraz bardzo małych miseczek lub doniczek, które słabo chronią korzenie roślin przed wysychaniem. Z wyborem roślin nie powinniśmy mieć problemów, gdyż oferta ogrodników jest bardzo duża. Do niezawodnych, a przy tym uroczych należą rojniki Sempervivum – rozetowe byliny o rozmaitych odcieniach barwy zielonej, brązowej i bordowej.

Jakie odmiany skalniaków są najbardziej odporne na suszę i niesprzyjające warunki pogodowe?

Ogród skalny to ciekawy element, chętnie dodawany do przydomowego ogrodu. Z założenia, ma on odzwierciedlać trudno dostępne i niezbyt urodzajne tereny górskie, dlatego często tworzy się go w miejscach dobrze nasłonecznionych o nierównej powierzchni. Taki teren nie sprzyja łatwemu dostępowi do wody, dlatego planując skalniak warto sięgnąć po gatunki pochodzące właśnie z rejonów górzystych lub suchych (półpustynnych i pustynnych). Wśród roślin skalniakowych szczególnie lubiące miejsca dobrze nasłonecznione i odporne na susze są liczne odmiany rozchodników i rojników. A jest z czego wybierać, bo w obrębie gatunku rośliny mogą różnić się praktycznie wszystkim: wielkością, pokrojem, kształtem, kwiatami. W trudnych warunkach bardzo dobrze sprawdzi się również ukwap dwupienny.

                                                                                                                                      - odpowiada dr inż. Tomasz Mróz

Doskonałe są również rozchodniki Sedum, reprezentowane przez olbrzymią liczbę gatunków i odmian, różniących się nie tylko barwą, kształtem i wielkością liści, ale również barwą kwiatów i porą kwitnienia. Dobrym towarzystwem dla nich będą takie byliny, jak skalnice Saxifraga, macierzanki Thymus, lawenda Lavandula oraz sezonowe rośliny, jak portulaka czy przypołudnik.

Rośliny te są bardzo odporne na suszę, ale pamiętajmy, uprawiane w pojemnikach wymagają podlewania, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Przed posadzeniem roślin trzeba wybrać odpowiednie podłoże, które powinno składać się z piasku, torfu i ziemi kompostowej lub ogrodowej, i przygotować drenaż z kamyków, grubego żwiru lub keramzytu.