Piaskownica drewniana to doskonała, naturalna alternatywa dla niewielkich piaskownic plastikowych. Wykonana samodzielnie ze zbitych desek niewykorzystanych przy budowie domu lub recyklingowanych fragmentów płatwi dachowych, może stanowić ciekawy element małej architektury i doskonały prezent dla naszych pociech. 

Spis treści:

  1. Jak zrobić piaskownicę drewnianą?
  2. Gdzie postawić piaskownicę w ogrodzie?
  3. Piaskownica drewniana – jaki piasek jest najlepszy?
  4. Ile piasku potrzeba do piaskownicy?

Jak zrobić piaskownicę drewnianą?

Drewniana piaskownica ogrodowa ucieszy przede wszystkim dzieci, zapewniając im długie godziny ciekawych zajęć podczas pięknej wiosenno-letniej pogody. Wykonana z materiału naturalnego, wspaniale wpasuje się w ogrodową architekturę, nie zakłócając tak jak plastikowa harmonii miejsca. Jak jednak zrobić piaskownicę drewnianą samodzielnie? Najprostszy model wykona nawet niewprawny majsterkowicz.

Wystarczy zbić ze sobą na narożnikach deski o długości około 120 cm i szerokości 40-50 cm i uzyskany w ten sposób pozbawiony podłogi sześcian ustawić w miejscu docelowym. Warto przed ostateczną lokacją zabezpieczyć podłoże flizeliną ogrodową. Uniemożliwi ona przedostanie się do piaskownicy kretów oraz sprawi, że piasek do piaskownicy nie będzie mieszał się z warstwą ziemi pod spodem. Bardziej zaawansowaną wersją tego najprostszego modelu jest piaskownica z dnem, które wykonać można z drewna albo płyty wiórowej. W takim przypadku warto jednak schować piaskownicę na zimę w miejscu przewiewnym, w którym nie będzie narażona na działanie warunków atmosferycznych.

Gdzie postawić piaskownicę w ogrodzie?

Piaskownice dla dzieci warto stawiać w miejscach, które są pod stałą obserwacją dorosłych. Lepszym wyjściem będzie więc trawnik w ogrodzie pod tarasowym, dużym oknem niż ustronne, choć zacienione miejsce pod śliwą na drugim końcu działki. Jeżeli bezpieczeństwo dziecka pozwala na lokalizację piaskownicy pod dającym cień w upalne dni rozłożystym klonem czy innym drzewem liściastym, warto posadowić piaskownicę właśnie w takim miejscu.

Trzeba zastanowić się jednak nad sposobem zabezpieczenia piasku przed opadającymi jesiennymi liśćmi. Doskonałym rozwiązaniem jest ekologiczna i doskonale pasująca do stelażu pod względem zastosowanego materiału piaskownica drewniana, zamykana dwuczęściową klapą zamontowaną na zawiasach do jej boków. Klapa zabezpiecza piasek nie tylko przed liśćmi, ale również zwierzętami, szczególnie kotami, które często traktują dziecięcą piaskownicę jak własną toaletę.

Piaskownica drewniana – jaki piasek jest najlepszy?

Niezależnie od tego, czy w naszym ogrodzie stanie urokliwa piaskownica z daszkiem chroniącym malucha przed upalnym słońcem, czy prosta i surowa, zbita z solidnych, nieobrzynanych desek, każdą należy wypełnić piaskiem. Do dziecięcych piaskownic najlepiej nadaje się miękki i przyjemny, drobniutki piasek morski. Tu pojawia się jednak pytanie, gdzie kupić piasek do piaskownicy? Okazuje się, że większość marketów budowlanych oferuje piasek do piaskownic pakowany w worki o niewielkich pojemnościach, najczęściej 20 kg. Piasek sprzedawany w dużych sklepach posiada atest Państwowego Zakładu Higieny i kosztuje około 2 zł za każdy kg.

Ile piasku potrzeba do piaskownicy?

Zanim przystąpimy do wypełnienia naszej nowej piaskownicy morskim piaskiem, warto zastanowić się nad jej zakonserwowaniem. Czym pomalować piaskownicę, żeby zapewnić jej ładny wygląd i trwałość? W zależności od preferencji, można pozostawić ją w kolorze naturalnym zabezpieczając olejem czy inną bezbarwną substancją, albo zabarwić kolorową bejcą czy lakierem koloryzującym przeznaczonym do drewna i stosowania na zewnątrz.

Ostatnim etapem przed rozpoczęciem korzystania z zabawy w piaskownicy przez nasze pociechy jest wypełnienie jej piaskiem. Jak jednak policzyć, ile piasku do piaskownicy 120x120x40 będzie stanowiło wystarczającą objętość? Uzupełniając piaskownicę piaskiem, należy zostawić od góry 10-15 cm wolnej przestrzeni po to, żeby ograniczyć nadmierne wysypywanie się materiału poza obszar piaskownicy. Przyjąć należy, że żeby wypełnić przestrzeń 1 m3, potrzeba 1,5 tony piasku. Z proporcji łatwo więc wyliczyć, że dla pojemności 1,2x1,2x0,3 cm, czyli 0,432 m3, potrzebujemy 0,65 tony piasku, a więc 33 worki o pojemności 20 kg.