AdvertisementNiedobory wody wynikają nie tylko z braku opadów i wysokich temperatur. Także działalność człowieka przekłada się na zachowanie równowagi wodnej i tym samym na poziom wód w naszych rzekach, stawach i studniach.

Ochrona zasobów wodnych

Pierwszym krokiem w przeciwdziałaniu skutkom suszy jest uświadomienie sobie problemu i jak najszybsze zaprzestanie szkodliwych działań. Drugim zaś – wspieranie tzw. małej retencji. To zestaw wielu różnorodnych rozwiązań, które przynoszą wymierne korzyści zarówno dla ludzi, jak i przyrody. Najskuteczniejszymi z nich są: budowa niewielkich zbiorników, oczek wodnych i stawów lub zadrzewianie, które można realizować na działkach i w ogrodzie. Rozwiązania te umożliwiają zatrzymanie wody – co jest szczególnie ważne – w miejscu gdzie ona spadła wraz z deszczem. Działając lokalnie, w ramach małej retencji, wspieramy ochronę zasobów wodnych w całymi kraju.

Oto kilka przydatnych rozwiązań:

  1. Zbiorniki na deszczówkę - bogaty wybór naziemnych i podziemnych zbiorników dostępnych na rynku pozwoli na ich funkcjonalne i estetyczne dopasowanie w naszym ogrodzie. Tak zmagazynowaną wodę możemy wykorzystać m.in. do podlewania drzew, krzewów i kwiatów. Jest to rozwiązanie podwójnie korzystne dla nas, jak i dla środowiska. Woda deszczowa ma właściwości przyjazne dla roślin, a zadbana roślinność pomaga w zatrzymać wilgoć w glebie. To miękka woda o niskiej zawartości pH, bogata w wapń oraz magnez. Sprawdzi się zwłaszcza podczas podlewania różaneczników czy borówek.

Źródło: Shutterstock

  1. Ogródki deszczowe, stawy i oczka wodne, czyli instalacje do retencjonowania wody - każde z tych rozwiązań wpłynie nie tylko na walory estetyczne naszego ogrodu, ale pomoże także zatrzymać wodę deszczową. Co więcej, rozwiązanie to poprawi mikroklimat wokół naszego domu. Tworząc oczka wodne mamy pewność, że będą wabiły także owady, które są niezbędne do zapylania roślin.

Źródło: Shutterstock

  1. Powierzchnie przepuszczalne, np eko-kraty - zmiana powierzchni w otoczeniu domu z nieprzepuszczalnej na przepuszczalną pozwoli na zatrzymanie szybko spływającej wody opadowej. Dzięki temu zapobiegniesz szybkiemu wysuszeniu gleby w swoim ogrodzie. Są łatwe w montażu i pozwalają korzystać z deszczówki na całej powierzchni kratki.

Źródło: Shutterstock

  1. Własne ujęcie wody np. studnia abisyńska – w przypadku niedoboru wody zapewnisz sobie własne źródło wody do podlewania ogrodu. Dodatkowo, brak kosztów związanych z korzystaniem z wodociągów pozwoli na oszczędność w naszym domowym budżecie.

Jak sfinansować taki projekt?

Dedykowaną ofertę w obszarze ochrony wody znajdziemy w Banku Ochrony Środowiska w ramach EKOpożyczki “Nasza Woda”. Zakres oferty został opracowany przez Bank Ochrony Środowiska przy współpracy z ekspertami programu „Climate Leadership”, zainicjowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.