Pantofelnik należy do rodzaju kalceolaria (Calceolaria), który obejmuje około 300 jednorocznych, dwuletnich i wieloletnich roślin zielnych, półkrzewów i krzewów. W stanie naturalnym pantofelnik występuje w Ameryce Południowej. W naszych warunkach hodowany jest głównie jako jednoroczna roślina doniczkowa – odmiany mieszańcowe całe lato zdobią balkony i tarasy.

Pantofelnik tworzy niewysokie, zwarte kępy jajowatych, miękkich liści. Pomiędzy nimi, w maju, pojawiają się wargowe, rozdęte kwiaty w kształcie pantofelka. Dolna warga jest duża, kulista, a górna niewielka. Odmiany mieszańcowe kwitną wyjątkowo dekoracyjnie tworząc duże i jaskrawe kwiaty. Pantofelnik zachwyca całą paletą intensywnych barw w odcieniach czerwieni, pomarańczy, żółci, różu i fioletu. Często kwiaty pokryte są kontrastowymi plamkami lub cętkami. Rośliny mają długi okres kwitnienia - widokiem kwiatów pantofelnika możemy cieszyć się aż do jesieni.

Uprawa pantofelnika na balkonie

Kalceolaria wymaga dobrego oświetlenia, w przeciwnym razie będzie tworzyła wydłużone, wiotkie pędy i drobne, słabo wybarwione kwiaty. Jest rośliną na słoneczne balkony pełne rozproszonego światła. Bezpośrednie słońce może popalić delikatne liście oraz kwiaty. Nie wymaga wysokich temperatur, najlepiej czuje się w przedziale 15-20°C.

Aby z powodzeniem uprawiać pantofelnika na balkonie należy zapewnić roślinom żyzne i przepuszczalne podłoże. Można zrobić własną mieszankę i do uniwersalnej ziemi ogrodniczej dodać oczyszczony torf i niewielką ilość piasku. Przed sadzeniem korzystnie jest zastosować wolnodziałających nawóz wieloskładnikowy, który przez cały sezon będzie stopniowo oddawał roślinom składniki odżywcze. Wyjaławiana przez kwitnące rośliny ziemia może nie zaspokajać ich potrzeb pokarmowych. Dlatego co 10-14 dni warto wykonać oprysk nawozami dolistnymi dedykowanymi gatunkom kwitnącym. Stosujemy połowę zalecanej przez producenta dawki.

Pantofelnik - Najważniejsza zasady pielęgnacji

  • Pantofelnik ma duże potrzeby wodne i powinien być regularnie podlewany miękką, dobrze przefiltrowaną wodę. Bryła korzeniowa nie może wyschnąć i nie powinna być przelana.
  • Pantofelnik źle reaguje na stagnującą wodę oraz nie toleruje moczenia liści oraz kwiatów. Należy zadbać, żeby doniczka miała otwory, którymi wydostanie się nadmiar wody.
  • Kalceolarię rozmnażamy przez wysiewanie nasion w zimnych inspektach (jesienią lub wiosną) lub przez sadzonki zielne pobierane latem i wiosną.
  • Pantofelnik jest często porażany przez choroby grzybowe oraz atakowany przez szkodniki, głównie: mszyce, nicienie i mączliki.