Palmy doniczkowe – charakterystyka w pigułce

Palmy zaliczane są do rodzinu roślin jednoliściennych, a liczba ich gatunków oscyluje wokół 2500. Występują na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej, jednak kilka gatunków można spotkać także w strefie klimatu umiarkowanego. To, co wyróżnia je tle innych egzotycznych roślin to charakterystyczne duże, zielone liście w formie pióropusza na samym czubku pnia (kłodziny). Palmy w naturalnych warunkach uprawy mają zapewnione wysokie temperatury, dlatego są niezwykle wrażliwe na te niskie. Nie stanowi to jednak przeszkody w przystosowaniu ich do warunków domowych – wystarczy hodować je w doniczkach. Więcej na ten temat przeczytamy na https://home.morele.net/.

Palmy doniczkowe – oryginalna ozdoba wnętrz

Palma doniczkowa nie bez powodu zyskuje na popularności. Z uwagi na swój niesztampowy wygląd stanowi oryginalną dekorację zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Roślina rodem z tropików podkreśla wyjątkowy charakter każdej aranżacji i z miejsca dodaje jej dynamiki. Co ważne, wiele gatunków palm jest bezpiecznych dla zwierząt, dzięki czemu nie musimy się martwić o zdrowie naszych pupili. To jednak nie wszystko – palmy to nie tylko niezawodny sposób na urozmaicenie wystroju mieszkania, ale też oddzielenie poszczególnych stref użytkowych, np. w salonie.

Palmy w doniczce – stanowisko i pielęgnacja

Aby uniknąć uschnięcia i obumarcia domowej palmy, trzeba pamiętać o jej regularnej pielęgnacji. Jest ona bardziej wymagająca w porównaniu do innych roślin domowych, jednak stosując się do kilku prostych wskazówek będziemy mogli cieszyć się jej walorami estetycznymi przez wiele lat. Należy przede wszystkim kierować się potrzebami poszczególnych gatunków – niektóre wymagają codziennego zraszania liści i podlewania korzeni, inne z kolei dobrze poradzą sobie nawet w czasie kilkudniowej suszy. Palmę warto co kilka tygodni włożyć pod prysznic i porządnie zrosić. Trzeba na nią uważać szczególnie zimą, gdy w naszych mieszkaniach działa centralne ogrzewanie. Poziom wilgotności spada, więc należy jeszcze lepiej pilnować pór podlewania. Ważna uwaga -  palmy źle znoszą przelewanie, dlatego ziemia w doniczce powinna być wilgotna, ale nie mokra. Jeśli chodzi o idealne stanowisko dla palm, to najlepiej czują się w półcieniu, choć niektóre gatunki dobrze radzą sobie w zacienionych pomieszczeniach.

Artykuł powstał przy współpracy z https://home.morele.net/.