Więcej o roślinie poniżej:

Paciorecznik ogrodowy (Canna x generalis)

kategoria:  byliny

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  0,5-2,5 m

zimowanie: pomieszczenie 10-12°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, brązowa, czerwona, fioletowa, biało-zielona, żółto-zielona

barwa kwiatów:  różowa, czerwona, pomarańczowa, żółta, biała

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: lipiec-październik

wysiew: -

rozmnażanie: podział kłączy

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Pacioreczniki to efektowne rośliny o egzotycznym wyglądzie. Rodzaj ten jest reprezentowany przez kilka gatunków. Wszystkie pacioreczniki znane z ogrodów są mieszańcami międzygatunkowymi należącymi do dwóch grup o liściach albo zielonych, albo czerwonych. Kwiaty mogą być czerwone, żółte, pomarańczowe, różowe. Często mają charakterystyczny tygrysi wzór.   

Paciorecznik osiąga do 150 cm wysokości. Uwagę zwracają jego błyszczące kwiaty i stosunkowo duże liście. Znane są też małe odmiany o wysokości do 50 cm. Są one z natury drobniejsze i zajmują znacznie mniej miejsca. 

Paciorecznik lubi ciepłe, słoneczne stanowiska, najlepiej osłonięte od wiatru. Jego liście są na tyle delikatne, że przy silniejszych podmuchach wiatru mogą się porozrywać. 

Paciorecznik wywodzi się z bagiennych terenów Afryki. Wiadomo zatem, że zapotrzebowanie roślin na wodę jest bardzo duże. W okresie kwitnienia rośliny zasilamy co tydzień. Przekwitłe kwiaty należy usuwać, wówczas paciorecznik  będzie nadal niestrudzenie kwitł. 

  

Przed pierwszymi mrozami pędy należy ściąć, a kłącza wydobyć z ziemi, zadołować na czas zimowania w wilgotnym piasku i przetrzymać w chłodzie, ale bez mrozu. Wiosną, gdy ryzyko przymrozków minie, rośliny możemy znów wysadzić do gruntu. Pędzenie roślin w warunkach domowych przyczynia się do znacznie wcześniejszego kwitnienia. 

Paciorecznik jest atrakcyjną rośliną doniczkową. Latem może być też wysadzany do ogrodu.

Paciorecznik może zimować w ciemnej piwnicy. Całą roślinę wykopujemy z bryłą korzeniową i odcinamy łodygę.