Wymagają podpór

Czerwcowa pogoda sprzyja rozwojowi roślin. Właśnie wtedy pojawiają się najbardziej okazałe kwiatostany: ciężkie od kwiatów grona ostróżki, dorastające do 3 m wysokości kwiatostany pustynników czy ogromne kwiaty maków wschodnich. Ich ciężar często doprowadza do wyginania się pędów kwiatowych, dlatego należy podpierać kwiatostany, podwiązując je do palików.

 

Nowe goździki

Rozmnażamy goździki przez sadzonki pędowe. Przeznaczamy na nie wierzchołki pędów wegetatywnych (tj. takich, na których nie ma pąków kwiatowych) z czterema-pięcioma parami liśćmi. Pobieramy je, uszczykując około 1 cm pod węzłem, traktujemy preparatem stymulującym ukorzenianie dla sadzonek zielnych i umieszczamy w podłożu w skrzynkach lub doniczkach. Podłożem może być substrat torfowy lub mieszanina odkwaszonego torfu z piaskiem lub perlitem.

 

Woda i chwasty

W razie potrzeby nawadniamy rośliny. Znacznie lepiej podlewać rzadziej, ale intensywniej, aniżeli często małymi dawkami. Cały czas usuwamy chwasty, które konkurują z roślinami ozdobnymi o wodę i składniki pokarmowe i mogą być źródłem chorób i szkodników. W czasie odchwaszczania spulchniamy powierzchnię gleby.

 

Dzielimy pierwiosnki

Czerwiec to właściwa pora na dzielenie pierwiosnków. Zbyt mocno rozrośnięte, silnie zagęszczone kępy są bardziej podatne na choroby i szkodniki. Dlatego warto dzielić pierwiosnki co 3-4 lata, by odnowić rośliny, u których często w centrum karpy zamierają rozety. Zabieg ten jest też okazją do przesadzenia roślin w świeże i żyzne miejsce. Nie powinno się dzielić roślin w upalne, słoneczne dni. Innym odpowiednim terminem rozmnażania pierwiosnków przez podział jest jesień. Drugim sposobem rozmnażania gatunków pierwiosnków jest siew nasion. Należy tego dokonać nie później niż trzy tygodnie po ich dojrzeniu, ponieważ po tym czasie nasiona zapadają w spoczynek głęboki, z którego trudno je „wybudzić”.