Dzisiaj pojęcie „roślina długo kwitnąca” jest trochę nadużywane, ale do malw i ich krewnych pasuje idealnie. Nietrudno zauważyć, że wiele z nich znika z rabaty już po dwóch, trzech latach. Jeżeli jednak czują się w jakimś miejscu dobrze, powracają w kolejnym sezonie.

Następne pokolenie malw i ślazów wyrasta zupełnie samodzielnie z samosiewów. Życie krótkowiecznych roślin można wprawdzie przedłużyć przez cięcie przekwitłych pędów, jednak najzdrowsze i najżywotniejsze są te, które wyrastają z nasion.

Dłuższym życiem wyróżniają się mało znane mieszańce. W drugiej połowie XX w. węgierski ogrodnik Kovats skrzyżował malwę ogrodową Alcea rosea z prawoślazem lekarskim Althaea officinalis. Hybrydowa malwa półkrzewiasta x Alcalthaea suffrutescens reprezentowana jest przez trzy odmiany: ‘Parkallee’ o kwiatach jasnożółtych, ‘Parkfrieden’ – jasnoróżowych i ‘Parkrondell’ – ciemnoróżowych, półpełnych i trochę mniejszych od kwiatów odmian malwy ogrodowej. Rośliny osiągają wysokość ponad 2 m, kwitną od czerwca do września, są mocne, zdrowe i odporne na rdzę malwy.

Łatwą w uprawie rośliną jest inna kuzynka malwy – ketmia syryjska Hibiscus syriacus. Długowieczny piękny krzew ma wiele odmian o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych w najróżniejszych kolorach, rozwijających się od lipca do października. Wieloletnią, chociaż niezupełnie odporną na przemarzanie, rośliną krzewiastą jest także ślazówka olbijska Lavatera olbia.

Jej różne odmiany kwitną w kolorach białym, różowym i czerwonym przez całe lato do późnej jesieni. Odporniejsza na mróz jest ślazówka turyngska. Żywotna bylina ma szarozielone pędy długości do 1,5 m i pojedyncze różowe lub białe kwiaty. Mało znaną, ale efektowną rośliną na bylinowej rabacie jest północnoamerykański ślazownik Sidalcea o prostych  pędach okrytych różowymi kwiatami.

Malwom i ich krewniakom najbardziej odpowiada stanowisko mocno nasłonecznione. Ziemia powinna być urodzajna, ale przepuszczalna. Sadzonki malwy najlepiej flancować wczesną jesienią, aby rozwinęły mocne rozety liści i bez przeszkód zakwitły w lecie. 

 

Zdrowotne właściwości malw

W ziołolecznictwie od dawna cenione były substancje śluzowe otrzymywane z kwiatów, liści i korzeni prawoślazu lekarskiego. Działanie lecznicze malw wykazują się przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego, wrzodach żołądka, nadkwasocie i zaparciach. Łagodzą podrażnienia spowodowane kaszlem oraz inne schorzenia górnych dróg oddechowych. 

Mączka uzyskiwana z wysuszonych i sproszkowanych korzeni, połączona na gorąco z cukrem, tworzy słodką masę wykorzystywaną przez cukierników. Kwiaty prawoślazu dają naparowi ciemnoczerwone zabarwienie. Nie należy go mylić z czerwoną herbatką z hibiskusa.

Bardzo lubiany napar o orzeźwiającym działaniu otrzymujemy z kwiatów tropikalnej ketmii szczawiowej, nazywanej rosellą. Jej mięsiste suszone kielichy kwiatowe, dodane do owoców róży, zapewniają herbatce czerwoną barwę i łagodnie kwaśny smak.

 

 

Pielęgnacja malw

Malwy i ślazy są z natury roślinami krótkowiecznymi. Zadomowione na odpowiednim stanowisku odradzają się z corocznych samosiewów. Aby było to możliwe, pędy z owocostanami pozostawiamy na zimę i usuwamy dopiero wiosną. Życie pojedynczej rośliny można przedłużyć, ścinając pęd tuż po kwitnieniu.

Jeżeli roślina została porażona rdzą, chore liście należy usuwać natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów w postaci żółtych plamek na wierzchniej powierzchni liścia i czerwonobrązowych na spodniej stronie. Jesienią wycinamy całą roślinę. W ostateczności stosujemy środki chemiczne (fungicydy). Najlepiej jednak zapewnić malwom stanowisko nasłonecznione, niezbyt zagęszczone roślinami, z ziemią o luźnej strukturze. 

 

Piękne odmiany malw

‘Pleniflora Chaters’ jest pełną odmianą malwy ogrodowej Alcea rosea. Formy pełne mają kwiaty w kolorach różowym, morelowym, białym, żółtym i fioletowym.  Malwy ‘Polarstern’ i ‘Mars Magic’ są odmianami z serii Spotlight. Pojedyncze kwiaty tej nowej grupy mają barwę żółtą, różową i czerwonoczarną.

Ślazówka olbijska Lavatera olbia jest byliną wysokości 1,5-2 m o pokroju krzewiastym, wrażliwą na niską temperaturę. Odmiana ‘Barnsley’ kwitnie od czerwca do października. Będzie wdzięczna za zimowe okrycie.  Ślazówka letnia Lavatera trimestris to roślina jednoroczna o kwiatach białych, różowych, czerwonych i fioletowych.

Ślazownik malwowy Sidalcea malviflora pochodzi z amerykańskich prerii. Odmiana ‘Little Princess’ osiąga tylko 40 cm wysokości, ale inne, np. ‘Elsie Heugh’, są nawet dwa razy wyższe. Ślazownik oregoński Sidalcea oregana ‘Brillant’ o karminowych kwiatach jest starą odmianą wyhodowaną przez Karla Foerstera.

Ślaz piżmowy Malva moschata ma kwiaty o lekkim zapachu piżma. Jest rośliną leczniczą i przyprawową, podobnie jak ślaz dziki Malva sylvestris. Jego odmiana ‘Zebrina’ rozwija czarujące różowe kwiaty z purpurowofioletowymi pasemkami.