Więcej o roślinie poniżej:

Ligustr (Ligustrum)

kategoria:  krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  1 - 4 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, żółto-zielona, biało-zielona

barwa kwiatów:  biała

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: maj-czerwiec

wysiew: jesień

rozmnażanie: sadzonki zdrewniałe, odkłady, odrosty korzeniowe

trwałość liści:  półzimozielone

zastosowanie:  żywopłoty, rabaty, parki, roślina miododajna

tempo wzrostu:   szybkie

Ligustr należy do rodziny oliwkowatych. W Europie jest zadomowiony tylko jeden gatunek, jest nim ligustr pospolity Ligustrum vulgare. W naturze występuje w lasach i na obrzeżach lasów.

Większość gatunków ogrodowych pochodzi z Azji. Wszystkie części ligustra są trujące, kwiaty jednak, po odpowiednim spreparowaniu, znajdują zastosowanie w medycynie i kosmetyce (w kremach przeciwko zapaleniom skóry i poparzeniom słonecznym).  

Ligustr przybiera różne formy wzrostu, zależnie od odmiany. Krzew może mieć sylwetkę smukłą lub rozłożystą, bez cięcia dorasta do wysokości od 2 do 5 m.  Są gatunki zimozielone i zrzucające liście, są też wiecznie zielone. W czerwcu/lipcu rośliny kwitną na biało, od września do grudnia są ozdobione czarnymi jagodami wielkości ziaren grochu (uwaga, nasiona są trujące!).  

Krzewy czują się najlepiej w słońcu i półcieniu, w podłożu umiarkowanie wilgotnym i próchnicznym.

Sadzenie ligustra odbywać powinno się od marca do maja, lub później – od września do listopada. Na metrze bieżącym wysadzamy 3-4 sadzonki. Po sadzeniu pędy skracamy o 1/3, maksymalnie o połowę.     

Krzewy są bardzo wytrzymałe na błędy pielęgnacyjne i odporne na niskie temperatury. W czerwcu/lipcu jest najlepsza pora na cięcie formujące.  

Ligustr jest wykorzystywany najczęściej do nasadzeń żywopłotowych. Krzewy prezentują się ciekawie zwłaszcza w ogrodach naturalnych. Białe kwiaty wabią chmary pszczół i motyli, owoce są cennym źródłem pożywienia dla ptaków, m.in. kosów. Do doniczek nadaje się ligustr Delavaya.

Ligustr nadaje się dobrze do cięcia formującego. Przy odrobinie determinacji można wyciąć z krzewów piękne figury.