Spis treści:

  1. Olejki grzybobójcze
  2. Olejki do zwalczania szkodników
  3. Olejki odstraszające owady
  4. Olejki stosowane na skórę

Olejki eteryczne to związki wytwarzane przez rośliny aromatyczne, na przykład miętę, macierzankę, sosnę czy kminek. Występują we wszystkich częściach roślin, nawet w korze drzew. Są to złożone chemicznie mieszaniny, w których skład wchodzi nawet do 150 różnorodnych związków. Spośród nich kilka najważniejszych grup to: terpeny, alkohole, estry, fenole czy etery. Mogą spełniają funkcję naturalnych repelentów, herbicydów i pestycydów. Powodują zaburzenia rozwoju i rozmnażania grzybów, bakterii i owadów. Działają wyłącznie kontaktowo.

Olejki grzybobójcze

Najpopularniejszymi olejkami hamującymi rozwój wielu gatunków grzybów są: olejek z cytronelli, cebuli, czosnku, cynamonu, oregano, mięty i tymianku. W walce z chorobami wywoływanymi przez grzyby możemy także skutecznie wykorzystywać olejek z drzewa herbacianego, który stosujemy nie tylko do zapobieganiu infekcji, ale także grzybobójczo.

Olejki można stosować do zaprawiania nasion, i to skutecznie! Badania naukowców z Uniwersytetu Opolskiego wykazały, że taki sam efekt działania, jaki daje zaprawa Funaben T w stosunku do patogenu powodującego fuzariozy roślin, daje także mieszanka olejków: tymiankowego, z trawy cytrynowej oraz Litsea-Cubeba, z drzewa herbacianego, grejpfrutowy i werbenowy.

Olejki do zwalczania owadów

Roztwory na bazie olejków eterycznych można skutecznie wykorzystywać do walki z insektami w uprawach roślin.

Geraniowy – przeciwko mączlikom, wełnowcom, mszycom, przędziorkom

Miętowy – przeciwko gąsienicom, mszycom, mrówkom, pluskwom, chrząszczom, pchłom, przędziorkom

Grejpfrutowy – do walki ze stonką ziemniaczaną

Rozmarynowy – przeciwko larwom owadów, gąsienicom, wciornastkom i mszycom

Szałwiowy – na mszyce, wciornastki

Kolendrowy – na mszyce

Majerankowy – przeciwko wciornastkom

Tymiankowy – do walki z przędziorkami

Przygotowując roztwór do oprysku, olejki eteryczne wstępnie rozpuszczamy w odrobinie oleju, na przykład rzepakowego. Następnie łączymy je z wodą, do której dodajemy szare mydło lub płyn do naczyń. Na 1 litr wody, odrobina mydła i 20 -25 kropli olejków eterycznych rozpuszczonych w tej samej ilości oleju.

Olejki odstraszające owady

Olejki eteryczne są także skuteczne do odstraszania pcheł, meszek i komarów. Owady nie znoszą zapachu trawy cytrynowej, eukaliptusa, goździków, bergamotki, kocimiętki, tymianku i oregano. Łączymy wybrane olejki z woda i spryskujemy miejsca odwiedzane przez owady.

Olejki stosowane na skórę

Olejki stosowane na skórę najlepiej uprzednio rozcieńczyć przy pomocy spirytusu lub oleju bazowego. Należy Zmieszać olej bazowy – arganowy, jojoba, migdałowy z dowolnym olejkiem eterycznym w proporcjach 5 ml bazy/5 kropli oleju eterycznego. Tak sporządzoną mieszankę można bezpiecznie wsmarować w odkrytą skórę.

Żeby zabezpieczyć się przez meszkami i komarami najlepiej zastosować olejek goździkowy. Olejek z drzewa herbacianego zapewni nam ochronę przez kleszczami.

Do łagodzenia objawów po ukąszeniu owadów najlepiej sprawdzą się olejek miętowy i lawendowy.