Owocówki – co to za owady?

Owocówki to niewielkie motyle. Gąsienice tych owadów żerując na owocach czynią duże spustoszenie w uprawach sadowniczych.

Dorosły motyl owocówki składa jaja na zawiązkach owoców w maju. Gąsienice pierwszego pokolenia po zakończeniu żerowania, opuszczają owoc, i część z nich zimuje. Z innych, po przepoczwarczeniu, wylatują motyle drugiego pokolenia. Drugie pokolenie żeruje już na dojrzewających owocach, od lipca do sierpnia. Owocówki zimują w spękaniach kory drzew, oraz w ściółce pod drzewami.

Owocówka śliwkóweczka różni się od jabłkóweczki tym, że młode gąsienice mogą przejść cały rozwój żerując wyłącznie na liściach śliw. Larwy mogą, więc żerować w sadzie nawet, gdy na drzewach nie ma owoców.

Sposoby na zwalczanie owocówek

Oto jedne z najskuteczniejszych:

- zrywanie i niszczenie owoców uszkodzonych przez gąsienice, zanim te przepoczwarzą się w motyle. Uszkodzonych jabłek i gruszek z gąsienicami w środku nie wolno wrzucać na kompost, gdyż szkodnik przezimuje i za rok wyda kolejne pokolenie

- zawieszanie skrzynek dla ptaków ( 10 sztuk na hektar). Zamieszkujące je sikorki bogatki zjadają gąsienice

- stosowanie opasek chwytnych z tektury falistej zakładanych na pniach drzew w maju, i po raz drugi w sierpniu. Kontrolowanie ich co 1-2 tygodnie i niszczenie znalezionych tam gąsienic

- wprowadzanie do sadu naturalnego wroga owocówki - kruszynka (Trichogramma cacoecia), którego larwy żerują na jajach owocówki

- stosowanie biopreparatów zawierających wirusy zabójcze dla owocówki

- stosowanie naturalnych preparatów na bazie powszechnie dostępnych roślin uprawnych oraz chwastów. Oprysk wykonujemy profilaktycznie, gdy zauważymy szkodniki, oraz przed ich wylotem.
 

Gnojówka ze skrzypu polnego

 

1 kg świeżego ziela lub 200 g suszu zalewamy 10 l wody. Do oprysku używamy rozcieńczoną wodą w stosunku 1: 4.

Napar z chrzanu

500 g rozdrobnionych, świeżych korzeni, kwiatów i liści zalewamy 10 l wrzącej wody i pozostawiamy do ostygnięcia. Stosujemy bez rozcieńczania.

Wyciąg z bylicy piołun

300 g świeżego ziela lub 30 g suszu zalewamy 10 l ciepłej wody. Pozostawiamy na 24 godziny. Do oprysku używamy rozcieńczone wodą w stosunku 1: 20.

Napar z bylicy bożego drzewka

300 g świeżego ziela lub 30 g suszu, pędów i liści zebranych podczas kwitnienia, należy zalać 10 l ciepłej wody i pozostawić na 24 godziny. Do oprysku używamy rozcieńczony wodą w stosunku 1: 1.

Wywar z wrotyczu pospolitego

300 g świeżego ziela lub 30 g suszu zalewamy10 l wody i gotujemy 20 minut. Po ostygnięciu stosujemy bez rozcieńczania.

Wywar z pomidorów

1 kg świeżych pomidorów gotujemy w 10 litrach wody przez około 30 min. Przed zastosowaniem rozcieńczamy wodą w stosunku 1:3.