Pompy ogrodowe – podstawowe informacje

Pompa ogrodowa to urządzenie służące do wytworzenia różnicy ciśnień między stroną ssawną (wlotem) a tłoczną (wylotem) w celu efektywnego transportu wody. Działanie polega na przekazaniu siły mechanicznej przez wirnik, tłok lub membranę celem sprężenia i końcowego wyprowadzenia wody.

Pompy ogrodowe mają szerokie zastosowanie w przydomowych ogrodach i na działkach do pompowania, wypompowywania czy przepompowywania wody. Doskonale sprawdzają się jako element systemu do nawadniania trawników, kwiatów i drzew z wykorzystaniem alternatywnych źródeł, np. deszczówki zebranej w beczce czy wody pochodzącej ze studni głębinowej. Mogą także służyć do usuwania wody ze zbiorników, takich jak: baseny, oczko wodne, wykopy budowlane, ale również mają zastosowanie w sytuacjach nagłych, np. podtopienia czy zalania piwnicy.

Wyróżnia się wiele rodzajów pomp ogrodowych. Można je podzielić na wiele kategorii, biorąc pod uwagę rodzaj zasilania, źródło wody czy miejsce instalacji. Każdy model różni się budową i w konsekwencji przeznaczeniem.

Pompy ogrodowe do wody czystej i brudnej

Pompy ogrodowe mogą być wykorzystywane do przepompowywania wody czystej, ale także brudnej. Pierwszy rodzaj urządzeń służy głównie do nawadniania ogrodu. Zwykle pompy tego typu są przeznaczone do pobierania wody głębinowej ze studni lub innych źródeł. Ważne, żeby była pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Z kolei pompa do brudnej wody służy do przepompowania zanieczyszczonej cieczy. Zwykle posiada wbudowany rozdrabniacz, który uniemożliwia zapchanie się urządzenia. Pompa do brudnej wody ma uniwersalne zastosowanie. Może być stosowana do ogrodowych oczek wodnych, stawów i innych zbiorników, ale także do usuwania wody z zalanej piwnicy. Często jest wykorzystywana do oczyszczania szamba.

Pompa do basenu
Fot.: Pompa - przydatny element wyposażenia ogrodu z basenem

Pompy nawierzchniowe i zanurzeniowe

Pompa powierzchniowa, jak sama nazwa wskazuje, jest wykorzystywana na gruncie i może być zamontowana przy studniach, jeziorach czy innych źródłach. Ze zbiornika do urządzenia woda doprowadzana jest wężem ssącym. Pompa powierzchniowa działa szybko i bezproblemowo, co jest istotną zaletą tych urządzeń. Z uwagi na zwartą budowę może być traktowana jako stacjonarna, czyli zamontowana na stałe, ale również jako przenośna. Daje to możliwość łatwego instalowania pompy w dowolnie wybranym miejscu na działce lub w ogrodzie.

Zastosowanie pompy powierzchniowej ma jednak pewne ograniczenia. Maksymalna głębokość ssania takiej pompy wynosi 7–8 m poniżej poziomu pompy. Wysokość tłoczenia może dochodzić do 60 m, a wydajność tego typu urządzeń to około 100 l/min.

Pompy zanurzeniowe (inaczej zatapialne) przystosowane są do pracy w zanurzeniu, czyli poniżej lustra wody. Charakteryzują się konstrukcją hermetyczną, która umożliwia stałe przebywanie w zbiorniku wodnym. Pompy zatapialne mają szerokie zastosowanie do czerpania wody z różnych źródeł, np. studni, stawu, oczka wodnego, basenu, beczki, ale także z podtopionej piwnicy. Urządzenia tego typu są powszechnie używane do pompowania szamba i ścieków.

  

>>> Szukasz praktycznej i niezawodnej pompy ogrodowej? Sprawdź ofertę Kärcher 

Pompy wody spalinowe i elektryczne – które lepsze?

Pompy wody mogą być napędzane elektrycznie lub spalinowo. Większość urządzeń posiada silnik elektryczny, który pracuje dość cicho, jest praktycznie bezobsługowy i można go instalować pod wodą, jak również używać w pomieszczeniach.

Z kolei pompy wody z silnikiem spalinowym są niezależne od źródła zasilania, co zapewnia mobilność, ale posiadają także wady. Mają większe gabaryty i z uwagi na generowanie spalin nie mogą być stosowane w pomieszczeniach zamkniętych. Silnik spalinowy cechuje się także głośną pracą i wymaga serwisowania.

Jednym z producentów różnego rodzaju pomp ogrodowych zasilanych elektrycznie jest firma Kärcher. Urządzenia tej marki cieszą się pozytywnymi opiniami wśród zadowolonych użytkowników.

Pompa do beczki z deszczówką

Deszczówka znakomicie nadaje się do nawadniania ogrodu, ponieważ nie zawiera chloru, ma temperaturę otoczenia, a jej skład mineralny doskonale wpływa na rozwój roślin. Co najważniejsze, nie trzeba za nią płacić. Wystarczy zbierać wodę deszczową do beczki, a potem wykorzystać ją do podlewania.

Pompa do beczki z deszczówką
Fot.: Do beczek na deszczówkę idealnie pasuje pompa Karcher BP 1 Barrel

Pompa ogrodowa jest praktycznym elementem systemu nawadniania, który ułatwia pracę i zastępuje tradycyjną konewkę. Godna polecenia jest prosta, ale funkcjonalna pompa BP 1 Barrel Kärcher. Urządzenie przeznaczone jest do zasysania wody z beczek i tłoczenia jej poprzez wąż do akcesoriów służących nawadnianiu.

Pompa do podlewania ogrodu Kärcher charakteryzuje się optymalną wydajnością na poziomie 3800 l/h i maksymalną głębokością zanurzenia wynoszącą 7 m. Wysokość podnoszenia to 11 m. Dzięki temu urządzenie doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie.

Co więcej, pompa ogrodowa wyposażona jest w praktyczne funkcje wpływające na komfort użytkowania. Elastyczna klamra mocująca pozwala na bezpieczne i stabilne zamontowanie urządzenia na krawędzi beczki. Przełącznik on/off zintegrowany z pływakiem, który znajduje się na zacisku, umożliwia bezpośrednie włączanie/wyłączanie w zależności od potrzeby. Dzięki temu pompa nie pracuje stale, co obniża zużycie energii. Jeśli włącznik pływakowy znajduje się w wodzie, reguluje pracę urządzenia w zależności od poziomu wody i zabezpiecza ją przed działaniem ,,na sucho”.

Ważnym elementem jest także stalowy filtr wstępny, który zabezpiecza wirnik przed zasysaniem piasku, kamyków i innych zanieczyszczeń stałych, przez co zapobiega jego zablokowaniu. Wąż ma regulowaną długość i można go wygodnie dopasować do beczek o różnej wysokości. Dzięki pompie BP 1 Barrel Kärcher nawadnianie ogrodu deszczówką jest niezwykle proste i bezwysiłkowe.

>>> Chcesz nawadniać trawnik wodą z alternatywnych źródeł? Koniecznie przeczytaj poradnik!

Pompa głębinowa do studni

Do tłoczenia wody z większych głębokości potrzebna jest pompa głębinowa. Zaawansowana technologicznie konstrukcja urządzenia jest przystosowana do efektywnej i bezpiecznej pracy w zanurzeniu. Pompę tego typu montuje się w studniach wierconych do pozyskiwania wody z dolnych warstw wodonośnych.

Szczególnie godna polecenia jest pompa głębinowa BP 4 Deep Well Kärcher przeznaczona do pompowania wody ze studni głębinowych oraz podziemnych zbiorników lub cystern na deszczówkę o minimalnej średnicy odwiertu 15 cm. Dzięki wyposażeniu w energooszczędne wielostopniowe wirniki urządzenie skutecznie tłoczy wodę na wysokość do 43 m. Maksymalna wartość ciśnienia wynosi do 4,3 bara, a wydajność może dochodzić do poziomu 4600 l/h. Maksymalna głębokość zanurzenia wynosi 12 m.

Pompa głębinowa do studni
Fot.: Studnia i pompa głębinowa – pełna niezależność od sieci wodociągowej

Zaletą pompy głębinowej Kärcher jest wytrzymałość i trwałość. Korpus i gwintowanie wykonane są ze stali szlachetnej, która zwiększa odporność na wstrząsy i mechaniczne uszkodzenia oraz gwarantuje bezpieczną pracę pod wodą. Zintegrowana stopka ułatwia montaż i podnosi pompę, co znacząco ogranicza zasysanie zabrudzeń. Jest to szczególnie istotne przy instalacji w studniach. Z kolei stalowy filtr wstępny zabezpiecza wlot urządzenia przed piaskiem i innymi cząstkami zanieczyszczeń stałych, a tym samym zwiększa żywotność i niezawodność działania.

Pompa BP 4 Deep Well Kärcher ma także przemyślaną konstrukcję. Posiada oddzielny, bezpieczny i wygodny w obsłudze wyłącznik on/off na końcu przewodu. Wyposażona jest także w przyłącze 3/4” oraz 1” ze zintegrowanym zaworem zwrotnym, co pozwala na bezproblemowe podłączenie węża. Pompę można bezpiecznie opuścić do studni i stabilnie zamocować za pomocą liny o długości 15 metrów.