Takiej rozmaitości barw, kształtów i wielkości kwiatów próżno szukać u innych roślin. Jeśli dodamy do tego nietrudną uprawę, uzyskamy przepis na udaną kwiatową rabatę. Najniższe dalie Dahlia dorastają do 25 cm wysokości, podczas gdy inne osiągają nawet 2 m. Te ostatnie trzeba palikować, żeby zabezpieczyć je przed złamaniem.  

Wysokość roślin decyduje o ich zastosowaniu. Odmiany wysokie są efektownym elementem rabat (zwłaszcza przy ogrodzeniu lub ścianie) albo z tyłu rabaty. Można je zestawiać razem, tworząc kolekcje, co ułatwia ich uprawę. Wysokie dalie nadają się też na kwiaty cięte, niskie zaś można wykorzystywać do tworzenia kwietników i obwódek oraz do uprawy w pojemnikach i skrzynkach balkonowych.

Kwiaty dalii prezentują się korzystnie nie tylko w dni słoneczne, ale też przy pochmurnej pogodzie, gdy ich kolory stają się wręcz jaskrawe. Najpopularniejsze są te o dużych i pełnych kwiatach, ale swój urok i wdzięk mają też dalie pojedyncze. Zazwyczaj należą do najniższych grup dalii. Dalie rosną bardzo szybko, dlatego dobrze jest zasilać je nawozem wieloskładnikowym. W dobrych warunkach zakwitają po około 10-12 tygodniach od posadzenia. Pierwsze mogą zakwitać już w lipcu, ale kwiatostany rozwijają się do pierwszych mrozów.

 

Dalia - sylwetka

Nazwa botaniczna: dla mieszańców ogrodowych Dahlia variabilis (Dahlia x cultorum). Inne to georginia, dalia zmienna, a nazwa zwyczajowa dotycząca tych największych odmian to wielgonia. Aztekowie nazywali ją cocoxochtil

Formy wzrostu: najniższe dalie dorastają  do 25 cm, największe osiągają nawet 2 m.      

Stanowisko: rośliny lu­bią przede wszyst­kim sta­no­wi­ska na­sło­necz­nio­ne z uro­dzaj­ną zie­mią. 

 

Najważniejsze zabiegi

Regularne usuwanie zwiędłych kwiatów przedłuża okres kwitnienia. Warto dodać, że najokazalsze kwiaty wyrosną na tych roślinach, na których usuwamy pączki boczne, pozostawiając na kwitnienie tylko jeden pąk główny. Wyż­sze od­mia­ny da­lii wy­ma­ga­ją podpierania. Tyczki i stelaże mo­cuj­my już pod­czas sa­dze­nia karp.

 

Przechowywanie bulw zimą i wiosenne sadzenie

Po pierwszym przymrozku bulwy wykopujemy i pozostawiamy na świeżym powietrzu, aby obeschły. Pędy przycinamy na długość 3-5 cm. Po kilku godzinach bulwy układamy w skrzynce, przykrywamy piaskiem lub trocinami i przenosimy do ciemnego chłodnego pomieszczenia o temperaturze 5-8°C. Do gruntu sadzimy je w połowie maja. Ziemię warto wzbogacić nawozami.

Karpę przykrywamy ziemią tak, aby pąki znajdowały się tuż pod powierzchnią ziemi, a zeszłoroczne pędy wystawały. Zazwyczaj jest to głębokość około 5-7 cm. Każdy fragment karpy musi mieć przynajmniej jeden widoczny pąk (te bez pąków są bezużyteczne, gdyż nie wypuszczą pędów). Podłoże powinno mieć odczyn obojętny do lekko alkalicznego (pH 7,0 do 7,2).

 

 

Wybrane odmiany dalii

Ze względu na formę koszyczków kwiatowych dalie podzielono na trzy główne grupy: pojedyncze, półpełne i pełne. W obrębie każdej z nich istnieją dodatkowo podgrupy o nieco wymowniejszych nazwach, wprost odwołujących się do wyglądu kwiatostanów.

1. Dalie anemonowe mają środek koszyczka wypełniony dość dużymi płatkami rurkowymi, średnica kwiatostanów wynosi do 10 cm.

2. Dalie dekoracyjne reprezentowane są najliczniej. Kwiatostany są bardzo pełne, średnicy do 25 cm.

3. Dalie kaktusowe i półkaktusowe są bardzo pełne, z charakterystycznie wywiniętymi kwiatami języczkowymi. Osiągają wielkość do 25 cm.

4. Dalie kołnierzykowe mają jeden zewnętrzny i jeden wewnętrzny (mniejszy) okółek kwiatów języczkowych. Kwiatostany mają średnią wielkość.

5. Dalie kuliste są bardzo pełne, ich kwiatostany mają średnicę do 15 cm.

6. Dalie peoniowe mają dwa lub więcej okółków z kwiatów języczkowatych. Średnica kwiatostanów wynosi do 13 cm.

7. Dalie pojedyncze prezentują się bardzo skromnie, bo mają tylko jeden okółek kwiatów. Zwykle są niskie. Ich kwiatostany mają średnicę do 10 cm.

8. Dalie pomponowe mają kwiatostany bardzo pełne, podobne do dalii kulistych, ale mniejsze i lekko spłaszczone. Kwiatostany osiągają średnicę około 5 cm. Odmiany niepasujące do żadnej z wymienionych grup zaliczane są do grupy dalii różnych. Są wśród nich m.in. dalie goździkowe, chryzantemowe, storczykowe.