Autorką poniższego tekstu jest czytelniczka magazynu "Przepis na Ogród" - Jagoda Bogusz z Jeleniej Góry.

 

Szczęśliwcy, posiadający foliowe tunele lub szklarnie, mogą jadać nowalijki także w zimie. Jeśli jednak dobrze przemyślimy nasze uprawy w warzywniku i my możemy mieć prosto z niego świeże warzywa zasobne w witaminy. Jest kilka roślin, które dobrze zimują w gruncie i da się je zbierać aż do wiosny. Dlatego też zachęcam do uprawy topinamburu, skorzonery, cykorii, jarmużu czy brukselki.

Topinambur jest zimą wspaniałym dodatkiem do herbaty oraz cennym składnikiem moich surówek. Dobry jest również krótko gotowany na parze. To roślina wieloletnia, niewymagająca szczególnej pielęgnacji. Jednak łatwo się rozprzestrzenia, dlatego posadziłam go przy ogrodzeniu, aby nie zagłuszył innych upraw. Wiosną zwykle zasilam go kompostem.

Skorzonera to ulubione warzywo mojej córki. Jadała je często, gdy mieszkała w Hiszpanii. Choć to roślina dwuletnia, uprawia się ją jako roczną. Jej walcowate czarne korzenie możemy zebrać późną jesienią i przechowywać jak marchew lub pozostawić w ziemi i wykopywać zimą w okresach odwilży.

Jesienią ziemię wokół korzeni ściółkuję słomą lub liśćmi, aby docieplić podłoże i ułatwić sobie później ich wykopywanie. Biały sok, który wydziela się po przekrojeniu warzywa barwi skórę na czerwono i trzeba uważać przy jego obieraniu. Ja wyszorowane korzenie gotuję przez 10 minut i polewam zimną wodą. Wtedy łatwiej jest je obrać ze skórki. Po ugotowaniu przypominają mi w smaku szparagi.

Skorzonera wraz z topinamburem to warzywa, które koniecznie powinny znaleźć się w diecie cukrzyków i osób odchudzających się. Działają również zbawiennie na wątrobę i układ pokarmowy.

Cykoria jest cennym warzywem i doskonałym składnikiem sałatek. Aby otrzymać korzenie do pędzenia zimą, jej nasiona wysiewam pod koniec maja. W końcu października widłami delikatnie je wykopuję. Te o średnicy przynajmniej 3 cm nadają się do pędzenia zaraz po zbiorze. Przysypane dokładnie wilgotnym piaskiem i schowane w piwnicy, mogą zaczekać nawet do kilku miesięcy.

Kolorowe zbiory wyjątkowych warzyw

Pędzenie cykorii trwa 4 tygodnie. Do tego najlepsza jest ciemna piwnica, gdzie temperatura nie spada poniżej 10°C. Korzenie skrócone do około 20 cm i z przyciętymi liśćmi na wysokość 10 cm, umieszczam pionowo w wiaderku wypełnionym ziemią kompostowaną lub piaskiem. Szyjka z liśćmi powinna wystawać z podłoża. Następnie przykrywam roślinę czarną folią, aby nie miała dostępu do światła. Przez 3–4 tygodnie (do zbioru) dbam, aby ziemia za bardzo nie przeschła.