Czym są cebulki kwiatowe?

Cebulki kwiatowe są bardzo ważną częścią rośliny, w której zaczyna się jej rozwój. Cebulka nazywana jest inaczej podziemnym pędem. Jej najważniejszym zadaniem jest magazynowanie substancji zapasowych potrzebnych roślinie do kwitnięcia. Cebulki kwiatowe dzielą się na 3 podstawowe rodzaje: 
●    jednoroczne
●    wieloletnie
●    aklimatyzujące się

Cebulki jednoroczne

Cebulki jednoroczne, jak sama nazwa mówi, wypuszczają piękne kwiaty w pierwszym roku po posadzeniu. Z roku na roku kwitną mniej bogato, aż w końcu przestają wytwarzać część nadziemną. Żeby to zjawisko zminimalizować i sprawić, że cebulki jednoroczne kwitły obficie, należy je każdego roku wykopywać z gruntu. Cebulki wykopuje się po kwitnieniu i przechowuje do jesieni, kiedy można je znów posadzić.   

Cebulki wieloletnie

Cebulki wieloletnie mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat. Nie wymagają one wykopywania, aby wypuszczać okazałe kwiaty każdego sezonu. Po przekwitnięciu zostawiamy rośliny w podłożu i pozwalamy im uschnąć. Z tego względu ich uprawa jest nieco wygodniejsza i prostsza niż w przypadku cebulek jednorocznych. 
Cebulki wieloletnie warto natomiast wyjąć z ziemi co około 5 lat w celu oddzielenia cebulek przybyszowych. 

Cebulki, które się aklimatyzują 

Cebulki aklimatyzujące się sadzi się tylko raz. Podobnie jak cebulki wieloletnie, co roku kwitną obficie. Nie potrzebują specjalnej pielęgnacji, więc są proste w uprawie. Mają jednak bardzo ważną cechę. A mianowicie cebulki te wypuszczają kolejne cebulki, z których mogą wyrastać kwiaty. Jest to duża zaleta, ponieważ w naszym ogrodzie może pojawiać się coraz więcej roślin, bez naszego czynnego udziału. W sklepie cebule-kwiatowe.pl można kupić dobrej jakości cebulki wraz z dokładną instrukcją sadzenia i pielęgnacji.  

Jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią?

Kiedy sadzimy? Większość kwiatów cebulowych kwitnących jesienią sadzi się od drugiej połowy sierpnia do października. Trzeba pamiętać o tym, że rośliny powinny mieć czas, aby ukorzenić się przed nadejściem zimy i móc obficie zakwitnąć wiosną.  Oczywiście istnieją wyjątki, które sadzi się jeszcze wcześniej oraz takie, które można sadzić jeszcze w listopadzie.  Dlatego przed posadzeniem konkretnego gatunku, warto zapoznać się z jego dokładnym terminem sadzenia. 

Stanowisko dla jesiennych cebulek kwiatowych

Stanowisko należy wybierać w zależności od poszczególnego gatunku rośliny. Większość cebulek jesiennych najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Jednak niektóre wolą półcień, a jeszcze inne poradzą sobie w obu rodzajach stanowisk. Rośliny cebulowe nie poradzą sobie natomiast w całkowitym cieniu. Warto również pamiętać, że zbyt mocne słońce to również niesprzyjające miejsce dla posadzonych cebulek.

Jaka gleba?

Wymagania glebowe również nieco się różnią w zależności od gatunku rośliny.  Większość cebulek lubi glebę żyzną, przepuszczalną i lekką o umiarkowanej wilgotności. Dla roślin cebulowych najlepsze jest pH o odczynie obojętnym wynoszącym około 6,8 - 7,2. Przed posadzeniem cebulek podłoże powinno się dokładnie odchwaścić. Warto również przekopać glebę na głębokość około 30 cm, aby ją spulchnić.  Jeśli ziemia jest zbyt gliniasta to można dodać do niej piasek i kompost. Jeśli natomiast jest zbyt piaszczysta powinno się przemieszać ją z kompostem w proporcjach 1:1.

Głębokość sadzenia i rozstaw cebulek

Jeśli chodzi o głębokość sadzenia istnieje ogólna zasada, mówiąca, że cebulki sadzimy na głębokość odpowiadającą ich trzykrotnej wysokości. To znaczy, że im większa cebulka tym głębiej ją sadzimy. Rozstaw cebulek zależy w głównej mierze od wielkości docelowej rośliny. Im większy będzie kwiat, tym większy powinien być rozstaw cebulek. Cebulki warto sadzić w specjalnych koszyczkach. Takie plastikowe koszyczki występują w różnych kolorach i kształtach. Mają przy tym wiele zalet.
Przede wszystkim chronią cebulki przed gryzoniami takimi jak krety, nornice czy myszy, które często niszczą posadzone cebulki, gryząc je lub nawet zjadając. 
Koszyczki ułatwiają również znalezienie i wykopywanie cebulek, dzięki nim cebulki nie ulegają uszkodzeniu podczas kopania. Sprawiają one również, że cebulki nie wędrują w gruncie. 

Mrozoodporne kwiaty cebulowe

Mrozoodporne kwiaty cebulowe to takie, które zimują w gruncie, czyli nie muszą być wykopywane na zimę. Niektóre gatunki mrozoodporne z powodzeniem zimują bez żadnego zabezpieczenia. Inne wymagają jednak okrycia, które ochroni je przed silnym mrozem. Do ściółkowania można wykorzystać torf, korę ogrodową lub gałązki drzew iglastych. Okrywanie roślin najlepiej rozpocząć po pierwszych przymrozkach. Ściółka ma kilka zalet poza ochroną cebulek na zimę. Sprawia również, że wilgoć nie ucieka z podłoża. 

Do mrozoodpornych roślin cebulowych zaliczamy: 
●    krokusy,
●    hiacynty,
●    szachownice cesarskie,
●    lilie,
●    cebulice,
●    czosnki ozdobne,
●    tulipany,
●    narcyzy. 

Tulipany

Tulipany to niesamowicie popularne kwiaty cebulowe. Chętnie uprawiane w ogrodach oraz idealnie sprawdzające się jako kwiaty cięte. Należą do roślin wieloletnich. Dzielą się na wiele wyjątkowych gatunków i niezliczoną ilość odmian. Cebulki tulipanów mają kształt jajowaty lub trójkątny i mogą mieć średnicę od kilku do kilkunastu centymetrów. Składają się  z mięsistych łusek spichrzowych, które otacza sucha łuska okrywająca. Tulipany w zależności od gatunku dorastają od 7 do 75 cm wysokości. Odmiany tulipanów różnią się od siebie wielkością, kształtem, kolorem, a nawet terminem kwitnienia. Kwiaty tulipanów mogą być pełne lub pojedyncze. Wiele gatunków wykształca kwiat, który kształtem przypomina kielich. 

Tulipany sadzi się w drugiej połowie września i w październiku, aby dać cebulkom czas na ukorzenienie się przed nadejściem mrozów. Długość kwitnienia tulipanów zależy od odmiany oraz od warunków uprawowych i pielęgnacji. Odmiany wczesne zakwitają już w marcu. A odmiany późniejsze ukazują kwiaty dopiero w kwietniu i maju. 

Popularne gatunki tulipanów:
●    Darwina,
●    Botaniczny,
●    Niski,
●    Papuzi,
●    Pełny,
●    Lodowy,
●    Triumph,
●    Gigantyczny.

fot. mat.prasowe

Krokusy

Krokusy to wieloletnie rośliny cebulowe. Najpopularniejsze odmiany występują w kolorze fioletowym, ale można spotkać również odmiany żółte, białe czy różowe. 
Krokusy należą do roślin niskich, osiągają wysokość od 5 cm do 20 cm. Cebulki krokusów są małe, o okrągłym, delikatnie spłaszczonym kształcie. Z zewnątrz są dość jasne. Jesienne cebulki krokusów zaleca się sadzić od września do października. A zakwitną one już wczesną wiosną.

Popularne gatunki:
●    Krokus wiosenny,
●    Krokus jesienny,
●    Krokus wielkokwiatowy.

Narcyzy

Narcyzy to popularne rośliny ogrodowe, uważane za symbol wiosny. Rośliny te charakteryzują się wąskimi, szaro-zielonymi liśćmi. W zależności od odmiany wykształcają jeden lub więcej kwiatów. Kwiat znajduje się na końcu łodygi i posiada sześć płatków.. W środku znajduje tak zwany przykoronek. Narcyzy występują w barwach białych, pomarańczowych lub w różnych odcieniach żółtego.  Cebulki narcyzów charakteryzują się podłużnym kształtem. Ich łuski są wysuszone i cienkie. Cebulki mają brązowy kolor. Narcyzy dość wolno się ukorzeniają, dlatego im szybciej je posadzimy tym lepiej przygotują się na nadejście zimy. Narcyzy najlepiej sadzić późnym latem, czyli w okolicach sierpnia. Narcyzy uprawiane w ogrodach kwitną już w marcu.

Gatunki narcyzów:
●    botaniczny,
●    o rozszczepionym przykoronku,
●    pachnący,
●    pełny,
●    trąbkowy,
●    wielkoprzykoronkowy.

Czosnki ozdobne

Czosnek ozdobny składa się z pojedynczej i gładkiej łodygi, na której powstają charakterystyczne kwiatostany. W zależności od odmiany czosnek osiąga od 50 do 150 cm wysokości. Posiada również charakterystyczne, rynienkowate liście, które wyrastają z przyziemnej różyczki. Kwiatostany czosnku składają się z wielu drobnych i delikatnych kwiatków. Mają średnicę od kilku do kilkunastu centymetrów, Przypomina to nieco dmuchawce. Czosnki ozdobne występują najczęściej w kolorze fioletowym, choć możemy spotkać je także w białym lub ciemno-czerwonym. Kiedy sadzić i kiedy kwitną czosnki? Czosnki ozdobne powinno się sadzić pod koniec września i w październiku.  Ich okres kwitnienia trwa od końca maja do sierpnia. Dużo zależy od odmiany oraz warunków uprawy. 

Popularne odmiany czosnków:
●    czosnek główkowaty,
●    gladiator,
●    globemaster,
●    olbrzymi,
●    mars,
●    czosnek złocisty.

Lilie

Lilie to kwiaty cebulowe, należącymi do rodziny liliowatych. Charakteryzuje się bogactwem wielu zróżnicowanych odmian.  Lilie pochodzą z krajów azjatyckich i Bałkanów. Znane były już w czasach starożytnych. Niegdyś uznawano je za kwiat królewski. Cebulka lilii zbudowana jest z licznych łusek, które dachówkowato na siebie nachodzą. Mogą być duże i przylegające lub drobne i odstające. W zależności od gatunku różnią się kolorem i kształtem. Z cebulki najczęściej wyrasta jedna, prosta i gruba łodyga. Każdy gatunek wytwarza nieco inne liście. Mogą one być np.: równowąskie, lancetowate, jajowate lub eliptyczne. Wygląd, kształt i wielkość kwiatu zależy od gatunku. Najczęściej kwiaty przypominają kielich lub koronę. W środku znajdują się pręciki oraz jeden główny słupek. Kwiaty mają różne kolory, mogą być jednobarwne lub wielobarwne.  Kiedy sadzić lilie kwitnące wiosną? Lilie takie sadzimy na przełomie września i października. Jeśli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki zakwitnie między czerwcem a sierpniem. 

Gatunki lilii:
●    azjatycka,
●    orientalna, 
●    drzewiasta,
●    trąbkowa,
●    tygrysia,
●    martagon.

Hiacynty

Hiacynty to rośliny cebulowe, które wyróżniają się pięknym zapachem. Dorastają do nawet 40 cm. W dolnej części rośliny znajdują się długie, wąskie liście, a pomiędzy nimi wyrasta okazały kwiatostan. Składa się on z wielu drobnych kwiatków. Hiacynty występują w wielu kolorach w zależności od odmiany, jednak zdecydowanie najpopularniejszych należy hiacynt fioletowy.

Cebulki hiacyntów są średniej wielkości i różnią się w zależności od gatunku. Hiacynty o kwiatach w kolorze białym, żółtym lub kremowym posiadają jasne cebulki. Hiacynty mogą mieć też cebulki w różnych odcieniach fioletu, z których wyrastają pomarańczowe, czerwone, różowe i fioletowe kwiaty.  Najlepszą porą na sadzenie cebulek hiacyntów jest październik. Te piękne kwiaty ozdobne kwitną od marca do kwietnia. 

Popularne odmiany hiacyntów:
●    carnegie,
●    prince of love,
●    blue star,
●    pink pearl,
●    red glory.

fot. mat.prasowe

Jak dbać o cebulki kwiatowe po posadzeniu?

Aby cebulki kwiatowe były zdrowe, a rośliny cebulowe obficie kwitły należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Nawożenie to ważny zabieg pielęgnacyjny w przypadku większości roślin cebulowych. Jeśli chcemy, aby nasze kwiaty pięknie i efektownie zakwitły powinniśmy zasilać je regularnie, każdego roku rozłożonym kompostem lub niewielką dawką nawozu mineralnego. Pierwszy raz nawozimy rośliny zaraz po posadzeniu. Następnie bezpośrednio przed i po kwitnieniu. Dla lepszych efektów nawożenie można powtórzyć kilkakrotnie w czasie sezonu wegetacyjnego.  

Potrzeba nawadniania jest uzależniona od gatunku. Zanim zaczniemy pielęgnacje konkretnej odmiany powinniśmy dowiedzieć się jak częstego podlewania potrzebuje.
Większość roślin cebulowych źle znosi suszę oraz zbyt mokre podłoże, dlatego należy zapewnić im umiarkowaną wilgoć. Kwiaty podlewamy bezpośrednio przy podłożu, ponieważ zmoczone liście są bardziej narażone na poparzenia słoneczne. Pamiętajmy również, że zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia cebul, a z kolei jego brak do uschnięcia kwiatów. 

Wykopywanie i przechowywanie cebul

Cebulki kwiatowe wykopujemy w trzech przypadkach: 

  • kiedy nie są mrozoodporne i nie zimują w gruncie
  • kiedy są to cebulki jednoroczne i potrzebują corocznej zmiany miejsca
  • co kilka lat (2-4 lata w zależności od gatunku), aby obficiej kwitły 

Wykopywanie pozwala na usunięcie chorych cebul oraz oddzielenie cebulek przybyszowych.  Cebule roślin kwitnących na wiosnę wykopujemy, gdy liście już zaschną, czyli zazwyczaj na koniec lipca. Trzeba robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić cebul. Po wykopaniu cebulki zostawiamy do uschnięcia, a następnie oczyszczamy z ziemi i resztek liści.  Jesienne cebulki kwiatowe najlepiej przechowywać w drewnianych skrzynkach wyłożonych gazetą. Do przechowywania najbardziej nadają się takie pomieszczenia jak garaż czy piwnica. Muszą być suche i przewiewne, a temperatura powinna wynosić około 15 ºC.  Niektóre gatunki należy przykryć piaskiem lub trocinami.  Tak przechowywane cebulki można znów posadzić jesienią. 

Dlaczego warto sadzić cebulki kwiatowe?

Kwiaty są najlepszą dekoracją przydomowego ogródka. Wielu osobom zależy na pięknym, kolorowym i pachnącym ogrodzie. Do stworzenia takiego ogrodu świetnie nadadzą się cebulki kwiatowe.  Z ich pomocą stworzymy z łatwością piękne rabaty kwiatowe, które według uznania mogą być wielokolorowe lub jednobarwne, niskie lub wysokie. Wszystko zależy od doboru kwiatów, które można ze sobą sadzić.  Cebulki kwiatowe sadzone jesienią będą znakiem nadchodzącej wiosny i budzącej się przyrody.  Dodatkowo kwiaty cebulowe występują w wielu ciekawych gatunkach, które cechują się wyjątkowo dekoracyjnym wyglądem. Cebulki są łatwe w uprawie, nie mają dużych wymagań i z reguły wystarczy poświęcić mi tylko trochę uwagi, aby obficie kwitły. Są idealnym rozwiązaniem do ogrodu zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych ogrodników.