Jesień w ogrodzie - jak nie dać się jej zaskoczyć?

Jesień w ogrodzie oznacza przede wszystkim porządki i przygotowanie terenu na nadchodzące sezony. Usuwanie opadających liści to tylko jedne z wielu prac, które dobrze jest zaplanować sobie na ten okres, aby nie mieć później kłopotów z roślinami. Zobacz, co dobrze jest zrobić wokół domu, zanim zima na dobre zagości u progu Twojego ogrodu.

Porządkowanie terenu

Najważniejszą rzeczą, którą dobrze jest się zająć jesienią, jest uporządkowanie ogrodu. Liście, które spadły z drzew powinny zostać zgrabione i usunięte, aby nie doszło do rozwoju pleśni na danym podłożu, ani obumarcia trawy, czy zniszczenia roślin ozdobnych. Do zbierania pokaźnej ilości liści można wykorzystać przyrządy takie jak dmuchawy lub odkurzacze, które zdecydowanie przyspieszają prace porządkowe. Te ostatnie dzięki specjalnym workom sprawiają, że nie trzeba zbierać i przenosić na kompostownik liści, co jest ogromną wygodą szczególnie w przypadku rozległych działek.

W ogrodzie dobrze jest też zająć się zeschłymi gałązkami, które należy uciąć przy pomocy sekatora. Dzięki temu nie tylko pozbywamy się obumarłych elementów, ale też pozostawiamy roślinom lepsze warunki do wzrostu, gdy tylko nadejdzie na to odpowiednia pora.

Porządki w ogrodzie powinny objąć również złożenie mebli ogrodowych oraz uprzątnięcie wszelkich sezonowych atrakcji, z których w najbliższym czasie nie będziemy już korzystać. Hamaki, plecione huśtawki, czy tekstylne parasole mogłyby nie wytrzymać siarczystych deszczy, które wpływałyby na ich osłabienie. Warto też oczyścić i ukryć w przydomowym schowku grill, aby nie był narażony na nadmierną wilgoć i z pełną mocą służył przez kolejne sezony.

Inne prace, które warto wykonać w ogrodzie jesienią

Oprócz uprzątnięcia terenu jesienią należy również przygotować się do nadchodzących wielkimi krokami przymrozków. Niektóre, wyjątkowo delikatne rośliny wymagają więc odpowiedniego zabezpieczenia, dzięki czemu będą w stanie jakoś przetrwać ten niezbyt łatwy okres. Kiedy tylko zaczną się chłody, dobrze jest zaopatrzyć się we włókniny, które doskonale nadają się do ochrony roślin takich jak róże, czy iglaki przed wiatrem, a także samym mrozem.

Niektóre rośliny, szczególnie te z płytkimi korzeniami można również dodatkowo zabezpieczyć, tworząc wokół łodyg kopce z trocin i kory. Patent ten sprawdzi się w przypadku gatunków takich jak rododendrony, hortensje, czy rośliny wrzosowate. Szeroki wybór produktów do ogrodu, a także rozmaite sprzęty i narzędzia ogrodowe takie jak grabie, łopaty, sekatory i nie tylko, możesz znaleźć wśród oferty bricomarche.pl - zapraszamy do odwiedzenia strony już dziś.