Drzewka owocowe stanowią nie tylko piękną ozdobę naszego ogrodu, lecz także płyną z tego korzyści w postaci pysznych i zdrowych owoców. Coraz bardziej popularne jest sadzenie w ogrodach drzewek owocowych takich jak jabłonie, wiśnie, czereśnie, grusze, morele, brzoskwinie czy śliwy. Opieka nad nimi nie jest aż tak trudna, jak może się wydawać, wystarczy przestrzegać harmonogramu zadań przeznaczonych na odpowiednie pory roku. Ceny drzewek owocowych wahają się między kilkunastoma a kilkudziesięcioma złotymi. Tańsze sadzonki dostaniemy w większych sklepach, te droższe natomiast znajdziemy w sklepach ogrodniczych, jak i na targach czy bazarach. W przypadku tych drugich, mamy większą pewność co do ich jakości i szans na przyjęcie.

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Sadzonki drzew owocowych występują w dwóch postaciach, jedne są sprzedawane z odkrytym systemem korzeniowym, drugie sprzedawane są w doniczkach, gdzie korzenie są w ziemi. Sadzenie drzewek owocowych z odkrytym systemem korzeniowym powinno odbywać się w okresie spoczynku, czyli wczesną wiosną (marzec-kwiecień), bądź jesienią (listopad). Drzewka uprawiane w donicach można sadzić cały rok, lecz najlepiej robić to wiosną.

Jak sadzić drzewka owocowe?

Aby drzewka owocowe nam się przyjęły i obrodziły w przyszłości w soczyste owoce, warto wybrać słoneczne miejsce do ich posadzenia. W miejscu sadzenia drzewka należy wykopać dołek wielkości od 60 cm co 1 metra, w zależności od rodzaju żyzności gleby i wielkości systemu korzeniowego. Dołek warto wypełnić żyznym podłożem wymieszanym z kompostem. Gdy system korzeniowy był odkryty, warto przyciąć suche korzenie, przed wsadzeniem ich do ziemi. Na końcu, przysypaną ziemię udeptujemy, tworząc niewielkie wgłębienie i mocno podlewamy.

Jak pielęgnować drzewka owocowe?

Aby cieszyć się pięknym widokiem drzewek owocowych i zbierać obfite plony, warto przestrzegać kilku znanych zasad. Drzewka należy systematycznie przycinać i dbać, by nie rozwinęła się na nich jakaś choroba, stosując odpowiednie opryski. Podlewanie drzewek można ograniczyć do cotygodniowych obowiązków, ponieważ nie lubią one zbyt mokrego podłoża. Oczywiście jest to zależne od temperatury powietrza i jakości gleby. W okresie wiosennym można także dostarczyć drzewku dodatkowych składników mineralnych w postaci specjalnego nawozu. Oprócz tego, aby owoce były dorodne, warto zaszczepić sadzonkę drzewka.

Jaki nawóz wybrać pod drzewka?

Młodym drzewkom owocowym warto zapewnić dodatkową porcję składników mineralnych potrzebnych do prawidłowej rozbudowy gałęzi, w celu utworzenia odpowiednio rozbudowanej korony drzewa. Nawóz warto  stosować w maju i czerwcu. Warto wybrać odpowiednie, przygotowane już mieszanki nawozowe, w których są zawarte odpowiednie proporcje składników mineralnych. W przypadku starszych drzew nawóz mineralny stosuje się co roku na wiosnę. Nawóz organiczny, czyli obornik i kompost stosuje się nie częściej niż co 3-4 lata. W przypadkach nadmiernego zakwaszenia gleby można także jesienią wykonać wapnowanie gleby. Jest to zabieg, który również wykonuje się nie częściej niż co 3-4 lata. 

Kiedy przycinać drzewka owocowe?

Cięcie drzew owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów wpływających na ich stan i jakość owoców. Pierwsze cięcia warto zrobić wczesną wiosną. Należy pozbyć się wszystkich skrzyżowanych gałęzi, jak i zniszczonych i połamanych. Gdy drzewa zaczynają owocować, warto pamiętać o przerzedzeniu owoców. Wpływa to korzystnie na jakość pozostawionych owoców, a także zapobiega łamaniu się gałęzi pod wpływem ich nadmiaru, a także ogranicza choroby. Gdy zbierzemy owoce, możemy delikatnie przyciąć zniszczone i skrzyżowane gałęzie.

Jak szczepić drzewka owocowe?

Szczepienie drzewek owocowych warto wykonać wiosną, gdy jeszcze nie rozpoczął się okres wegetacji, lub tuż po jego rozpoczęciu, gdy zaczęły krążyć soki wewnątrz drzewa. Zabieg ten pozwala na połączenie odpornych na mróz odmian z drzewem o szlachetnej odmianie owoców. Z drzew o dobrym gatunku owoców odcinamy pod odpowiednim kątem gałązkę, którą dołączamy do odmiany podstawowej. Zabezpieczamy łączenie odpowiednią tasiemką i pastą. Doświadczeni ogrodnicy robią to niezwykle sprawnie i dzięki temu mogą przez wiele lat cieszyć się zdrowymi, dorodnymi owocami.