Akant miękki (Acanthus mollis) należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Liście akantu już od czasów starożytnych były motywem zdobniczym często wykorzystywanym przez malarzy i rzeźbiarzy.

Ta okazała bylina dorasta do 80 cm wysokości i wyróżnia się dużymi, błyszczącymi, powcinanymi liśćmi tworzącymi luźną rozetę. W czerwcu z pomiędzy liści wyłaniają się długie pędy kwiatostanowe. Wargowe, dwubarwne kwiaty akantu miękkiego, zebrane są w długie grona. Okres kwitnienia rośliny trwa 3-4 tygodnie.

Akant miękki – zastosowanie

Akant miękki, ze względu na swoje rozmiary, doskonale prezentuje się sadzony jako soliter. Dobrze komponuje się z rozłożystymi roślinami, takimi jak gaura Lindheimera czy trawy ozdobne np. miskanty czy trawa pampasowa. Mniej okazałe gatunki mogą zniknąć w cieniu tej efektownej byliny.

Ze względu na egzotyczny wygląd, akant miękki doczekał się wielu ciekawych odmian, z których największą popularność zdobyły: akant miękki Tasmanian Angel o biało-zielonych liściach i białych kwiatach, akant miękki Whitewater o kremowo- różowych kwiatach i liściach zielonych z białym obrzeżem lub akcentami, oraz akant miękki Hollard's Gold o biało-purpurowych kwiatach i złocistych liściach.

Akant miękki: uprawa i pielęgnacja

Akant nie jest trudny w uprawie. Nie możemy tylko zapomnieć o zastosowaniu ograniczników, żeby ta ekspansywna roślina nie zdominowała ogrodu. Najlepiej przeznaczyć dla akantu zaciszne, słoneczne lub półcieniste zakątki. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i lekko wilgotne. Jako że roślina nie toleruje zastoin wody, także przepuszczalne. Dorosłe okazy dobrze znoszą suszę, ale młode rośliny powinny być regularnie podlewane. Jeśli zapewniliśmy żyzne podłoże podczas sadzenia nie musimy ich w sezonie dodatkowo nawozić. Dokarmianie stosujemy na glebach mało zasobnych oraz gdy rośliny widocznie słabiej rosną i kwitną.

Wieloskładnikowe nawozy mineralne lub nawozy organiczne powinny poradzić sobie z tym problemem.

Lubiący wysokie temperatury akant często uprawiany jest w pojemnikach i wynoszony do ogrodu wraz z nadejściem lata. Rośliny uprawiane w gruncie wymagają okrycia na zimę, najlepiej grubą warstwą suchych liści. Wiosną przycinamy rośliny kilka cm nad powierzchnią ziemi – wkrótce pojawią się młode liście.


iStock

Akant miękki – rozmnażanie

Rozmnażanie akantu nie jest skomplikowane i nowe rośliny można uzyskać na kilka sposobów. Nasiona akantu wysiewa się w marcu i osłania szkłem lub folią. Gdy pojawią się siewki pikujemy je do pojedynczych doniczek. Do gruntu sadzimy rośliny jesienią lub wiosną.

Pobrane wiosną sadzonki pędowe umieszczamy w pojemniku z wilgotnym piaskiem i zapewniamy im temperaturę 20-23°C. Już po kilku tygodniach ukorzenione rośliny możemy posadzić w ogrodzie. Zimą możemy pobrać sadzonki korzeniowe z zadołowanych roślin matecznych. Umieszczamy je pionowo w podłożu, a wraz z nadejściem wiosny sadzimy na miejsce stałe.