U mnie tymianek rośnie od wielu lat na specjalnej ziołowej rabacie. Od czasu do czasu wykopuję najstarszy z krzaczków. Najczęściej przenoszę go na grządkę kapusty, którą znakomicie chroni przed szkodnikami. W jego miejsce umieszczam młodą sadzonkę. W ten sposób sukcesywnie odmładzam swoją „plantację”.

Jak zbierać tymianek?

Tymianek, zbierany już od połowy maja, suszę w ciepłym, ale zacienionym i przewiewnym miejscu. Nie zawsze jednak jest odpowiednia pogoda. W tym roku trzymam tymiankowe listki na siatce, nad kuchennym piecem.

Przygotowanie ziela

Przygotowanie ziela tymianku na przyprawę wymaga trochę cierpliwości. Nie suszę całych gałązek, bo potem stają się sztywne, ostre i bardzo kruche, co prawie uniemożliwia zerwanie z nich samych listków. Poza tym twarde kawałki łodyżek nie prezentują się dobrze w potrawie. Dlatego zazwyczaj ze świeżego tymianku do suszenia obrywam same maleńkie liście. Część z nich pozostawiam w całości, używając do posypywania mięsa, sosów lub sałatek. Część zaś zostaje zmielona w zwykłym młynku do kawy, a powstały proszek służy jako znakomity dodatek na przykład do białego sera z rzodkiewką lub szczypiorkiem.

Termin zbierania tymianku na susz określany jest w różnych poradnikach jako „przed kwitnieniem”. Później roślina traci część swojego aromatu. Być może. Ja jednak nie wyczuwam różnicy pomiędzy tymiankiem zebranym na początku czy pod koniec lata. Smakuje mi zawsze jednakowo, a przy okazji wspomaga trawienie szczególnie tłustych potraw.

Właściwości zdrowotne i smakowe

Sproszkowany tymianek to też jeden ze składników przygotowywanej przeze mnie mieszanki ziołowej, która zawiera wysuszoną szałwię, miętę, estragon, cząber, lubczyk i natkę pietruszki. Taka mieszanka znakomicie nadaje się do posypywania smażonych potraw. Zastępuje pieprz i sól, a co najważniejsze różne gotowe przyprawy zawierające glutaminian sodu lub substancje wzmacniające smak i zapach.

Jadwiga Antonowicz-Osiecka

Na gardło, żołądek i od kaszlu

Wyciągi z tymianku wchodzą w skład środków wykrztuśnych, a olejek ma właściwości grzybo- i bakteriobójcze. Jest często wykorzystywany do produkcji past do zębów. Ponadto tymianek pomaga w nieżytach żołądka i jelit oraz przywraca apetyt.