Więcej o roślinie poniżej:

Przetacznik (Veronica)

kategoria:  byliny

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  5-60 cm

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, piaszczysta, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  mało (w zależności od gatunku)

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  niebieska, biała, fioletowa

pokrój: wzniesiony, płożący, kępiasty

okres kwitnienia: maj-październik

wysiew: jesień, wiosna

rozmnażanie: podział kęp, siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, tarasy, roślina miododajna

tempo wzrostu:   szybkie

Rodzaj Veronica jest reprezentowany przez ponad 450 gatunków doskonale nadających się do uprawy na bylinowej rabacie, w ogrodzie skalnym, a także nad brzegiem stawu. Mówiąc krótko: przetacznik jest rośliną na wskroś uniwersalną.

Gatunki wysokie, jak przetacznik długolistny i przetacznik wirginijski prezentują się bardzo dobrze w nasadzeniach z liliowcami, krwawnicą pospolitą i wysokimi dzwonkami. Gatunki nisko rosnące, jak przetacznik kłosowy, pagórkowy (na zdjęciu), a także goryczkowy wypadają bardzo dobrze w ogrodach skalnych oraz w nasadzeniach obrzeżających rabatę.

Przetacznik wirginijski osiąga wysokość od 100 do 200 cm i kwitnie od lipca do września, wydając eleganckie różowe, białe lub niebieskawo-białe kwiatostany. Przetacznik długolistny jest nieco niższy, gdyż osiąga wysokości w przedziale od 60 do 120 cm.

Jednak pod względem obfitości kwitnienia w niczym nie ustępuje formom wysokim. Kwitnie od lipca do sierpnia na biało lub niebiesko. To samo wybarwienie wyróżnia także przetacznika goryczkowego, który kwitnie od maja do czerwca na pędach wyrastających na wysokość do 60 cm.

Zaledwie połowę tej wysokości osiąga przetacznik pagórkowy. Jego niebieskie kwiaty utrzymują się od maja do czerwca. Zaraz po nim, bo od czerwca do sierpnia, kwitnie przetacznik kłosowy o kwiatach niebieskich, białych, fioletowych, różowych i czerwonych.

Wszystkie gatunki lubią ciepłe, słoneczne stanowiska. Wysokie formy wymagają wilgotniejszej i żyśniejszej gleby niż gatunki niskie.

Wysokie przetaczniki mogą wymagać palikowania, ponadto wiosną i jesienią należy je obficie zasilać kompostem. Przekwitłe kwiatostany przetacznika usuwa się na bieżąco u wszystkich form, niezależnie od ich wysokości.