Przyjmuje się, że w samej tylko Polsce uprawianych jest około tysiąca odmian jabłoni. Na tę sumę składają się odmiany znane od wieków, a także najnowsze, które znajdziemy tylko w sadach produkcyjnych. Tak duża liczba odmian sprawiła, że umownie  podzielono je na trzy grupy, przyjmując za kryterium termin dojrzewania owoców.

Najwcześniej dojrzewają odmiany letnie. ‘Oliwka Żółta’, zwana popularnie ‘Papierówką’, ‘Close’ czy ‘Piros’ dojrzewają już w połowie lipca. Spośród nowszych, również wczesnych odmian nadających się do uprawy w ogrodzie, należy wymienić ‘Delbarestivale’ i ‘Celeste’. Ogólnie przyjmuje się, że grupa odmian letnich kończy dojrzewanie w połowie sierpnia. Jest to oczywiście data umowna, która może się zmieniać w zależności od sezonu oraz rejonu kraju.

Kolejna grupa odmian to odmiany jesienne, których dojrzewanie owoców przypada na wrzesień. Najbardziej znane odmiany, polecane do uprawy amatorskiej, to: ‘Antonówka’, ‘Kosztela’, ‘Malinowa Oberlandzka’ i ‘Szampion’. W tym terminie dojrzewa również kilka odmian odpornych na parcha, jak ‘Freedom’, ‘Rubinola’ i ‘Florina’. Miąższ jesiennych odmian jabłek jest bardziej zwarty, przez co można je krótko przechować (około 2-3 tygodnie).

Pod koniec września i w październiku dojrzewają odmiany zimowe. Do spożycia nadają się zazwyczaj po 2-3 tygodniach od zbioru. Im późniejsza odmiana, tym owoce będą mogły być dłużej przechowywane. Do cenionych odmian zimowych należą ‘Jonagold’, ‘Szara Reneta’ i ‘Idared’, która to odmiana nadaje się doskonale do długiego przechowywania.