P: Proszę o prady, jak uprawiać kawę?

O: Kawę uprawia się cały rok w domu na stanowisku półcienistym lub przy wschodnim albo zachodnim oknie. Roślina lubi przestrzeń oraz dużo świeżego powietrza. Zimą dobrze jest zapewnić jej trochę więcej światła. W okresie wegetacji kawa wymaga większej wilgotności powietrza, dlatego wówczas powinna być spryskiwana. W tym czasie nawozi się ją również co 10 dni nawozem wieloskładnikowym dla różaneczników. Okres spoczynku przypada od października do marca. W tym czasie temperatura powinna oscylować w granicach 15-20°C.

 

Owoce kawy (zdj.: Fotolia.com)

Warto wiedzieć, że kawa gorzej znosi obniżenie temperatury gleby poniżej 16-18°C niż spadek temperatury powietrza. Pamiętajmy także, by nie dopuścić do przesuszeniabryłykorzeniowej. Zarówno niedobór, jak i nadmiar wody powodują opadanie liści. Do podlewania należy używać tylko wody miękkiej. Kawę przesadza się dość regularnie. Nie można dopuścić, aby korzenie przerosły doniczkę. Nowa doniczka powinna być 2-3 cm większa od poprzedniej, ponieważ za ciasnypojemnik powoduje żółknięcie oraz opadanieliści.

 


 

P: Bardzo proszę o odpowiedź, jak nazywa się roślina, która widnieje na zdjęciu. Nie wiem, jakie ma wymagania, czy jest łatwa w uprawie i czy nadaje się do ogrodu. Jak poradzić sobie z mszycami, które ją w tym roku zaatakowały?

O: Prezentowana na zdjęciu roślina to Dipladenia sanderi, spotykana również pod nazwą Mandevilla lub Sundavilla. Na południu Europy jest popularnym pnączem ogrodowym. Pochodzi z lasów Ameryki Południowej i należy do rodziny toinowatych. Istnieją odmiany o białych, różowychczerwonych kwiatach. Kwitnie długo, aż do mrozów.

W naszym klimacie jest to roślina doniczkowa, którą w okresie wegetacji można wystawiać na powietrze. Wymaga stanowiska półcienistego, wilgoci w powietrzuglebie, ale woda nie może zalegać w podstawce. Dipladenię nawozimy, podobnie jak inne rośliny, raz w tygodniu nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących. Jesienią można ją nieco przyciąć i wstawić do mieszkania, a w styczniu i lutym postawić w pomieszczeniu chłodniejszym o temperaturze około 12-15°C.

 

Kwitnąca na różowo Sundavilla (zdj.: Fotolia.com)

 

W tym czasie dipladenię podlewa się oszczędnie, tylko tyle, aby nie zaschły korzenie. Miejsce powinna mieć, jak tylko to zimą możliwe, najjaśniejsze. Jeżeli jesienią nie przycinaliśmy pędów, można to zrobić w lutym. Jeżeli zauważymy zwijanie się liści, może to być objaw zbyt suchego powietrza lub zbyt jasnego miejsca. System korzeniowy dipladenii jest mocno rozwinięty, dlatego wiosną należy pamiętać o przesadzeniu jej do większej doniczkiżyznego podłoża z dobrym drenażem. Wszystkie części dipladenii są trujące.

Podczas wegetacji, szczególnie na roślinach stojących na dworze, pojawiają się mszyce, które należy zwalczać różnymi preparatami, stosując je przemiennie, gdyż kolejne pokolenia tych szkodników łatwo się uodparniają. Preparaty na bazie czosnkugrejpfruta ograniczają choroby grzybowe i wzmacniają ogólnie roślinę.