Jak pielęgnować...chorą magnolię
P: Od 5 lat rośnie na mojej działce magnolia. Uważam, że nie rozwija się jak należy, choć ma ładną rozłożystą koronę i około 1,5 m wysokości. W drugiej części lata końce liści magnolii brązowieją i obumierają, przez co nie ma przyrostów. Wewnątrz korony liście są w miarę normalne. Rok temu zmieniłam jej stanowisko, zmieniłam ziemię na lekko kwaśną, zasiliłam nawozem wieloskładnikowym i w tym roku historia się powtórzyła, liście brązowieją i zero przyrostów. Co robić?
O: Brązowienie liści magnolii może być spowodowane przenawożeniem. W takim przypadku korzystne będzie obfite podlewanie, które wypłucze nadmiar nawozu z podłoża. Poza tym zaraz po posadzeniu czy przesadzeniu nie powinno się nawozić roślin, gdyż ich system korzeniowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Dobrze by było dać do przebadania próbkę ziemi w celu ustalenia potrzeb nawozowych. Próbki takie zanosi się do Stacji Chemiczno-Rolniczej, która znajduje się w każdym wojewódzkim mieście.
Stosując w przypadku magnolii nawozy wieloskładnikowe, takie jak np. Azofoska, rozsiewamy je co 2 tygodnie od końca marca do połowy lipca. Nawozy o spowolnionym działaniu, np. Osmocote, stosujemy raz w roku na wiosnę. Magnolia ma płytki system korzeniowy, dlatego jest wrażliwa na suszę i reaguje na nią zrzucaniem liści. Aby utrzymać wilgoć wokół rośliny, ziemię trzeba wyściółkować przefermentowaną korą i pamiętać o podlewaniu.
![]() |
Rozbudowany krzew magnolii swoim pięknem może z łatwością przyćmić inne rośliny w ogrodzie(zdj.: Fotolia.com) |
Pytanie niestandardowe: jak odgrodzić dom od drogi szybkiego ruchu?
P: Mieszkam 20 metrów od dwupasmowej drogi o bardzo dużym natężeniu ruchu. Przed domem, od strony dwupasmówki, rośnie 5 rzędów świerków i 4 rzędy tui wysokości ok. 4 metrów. Chciałbym się Was poradzić, czy lepiej byłoby ściąć wszystkie drzewa, czy je zostawić?
O: Wysokie żywopłoty oddzielające trasy szybkiego ruchu od siedzib ludzkich są niezbędne dla wyciszenia hałasu od strony drogi i ograniczenia dostępu kurzu i innych zanieczyszczeń. Rośliny rosnące najbliżej drogi powinny cechować się odpornością na zasolenie gleby, gdyż zimą, dla utrzymania czarnych nawierzchni, drogi te posypywane są solą. Do roślin tych należą drzewa i krzewy liściaste, takie, jak: klon polny Acercampestre, grusza pospolita Pyruspyraster, wierzba wawrzynowa Salixdaphnoides, robinia akacjowa Robiniapseudoacacia, bukszpan wiecznie zielony Buxussempervirens, karagana syberyjska Caraganaarborescens, perukowiec podolski Cotinuscoggygria, oliwniki wąskolistny i srebrzysty Eleagnusangustufolia i commutata, rokitnik wąskolistny Hippophaerhamnoides, porzeczka złota Ribesaureum, róże dzikie, bez czarny Sambucusnigra i tamaryszek Tamarix. Do posadzenia w większej odległości od samej drogi, np. na szerokość chodnika, z roślin iglastych poleca się świerki kłujący i serbski Piceapungens i omorica, sosnę czarną Pinusnigra, jodłę kalifornijską Abiesconcolor, daglezję Psudotsugamenziesii, jałowca chińskiego Juniperuschinensis i cisa pospolitego Taxusbaccata.
Świerkpospolity i żywotniki raczej nie powinny rosnąć w bezpośrednim sąsiedztwie drogi szybkiego ruchu. Jeżeli już tam są, trzeba o nie szczególnie dbać i pamiętać o systematycznym podlewaniu, zwłaszcza w okresie suszy, i regularnym zasilaniu nawozami przeznaczonymi dla roślin iglastych. Okazy, które rosną w dwóch pierwszych rzędach przy drodze, można zastąpić wyżej wymienionymi drzewami i krzewami liściastymi.
Komentarze